AkaidSorularınız

İntihar Edenler Allah Katında Asla Affedilmez mi?

Benim annem evimizin bir yangın sonucunda yanması ve sonrasında kimsenin bize sahip çıkmaması yüzünden çocukları ile birlikte muhtaç kaldığı için bunalıma girip kendi canına kıymış ve malesef kurtulamamış ben 5 yaşındaydım olay yaşandığında. Sorum ise şu herkesten duyduğum intihar edenler asla affedilmeyecek olmaları ve asla cennete giremeyecekleri ben her ettiğim duadan sonra annem için de af diliyorum.

Allah’ın onu affetmesini ve cennetine kabul etmesi için elimden geldiği kadar duamı ediyorum içimdeki his bu duanın bir gün kabul olacağı. Sorum gerçekten intihar ettiği için asla effedilmeyecek mi? Benim evladı olarak ettiğim dua kabul olur mu ? Bir de ben daha sonra başka aileye evlat olarak verildim farklı şehirde yaşadığım için de kabrine hiç gidemiyorum ziyaret edemiyorum ama bolca dua etmeye çalışıyorum kabrine ziyaret edememem kötü bir şey mi ne yapmalıyım , cevabınız için teşekkür ederim iyi çalışmalar diliyorum.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde intihar büyük bir günahtır. Bir insanın aklını yitirmek dışında kendini öldürmesi büyük bir günahtır. Bu konuda yüce Mevla’mız şöyle buyurmaktadır:

“Ey iman edenler, mallarınızı aranızda karşılıklı rıza ile gerçekleştirdiğiniz ticaret yolu hariç, batıl yollarla yemeyin. Ve kendinizi öldürmeyin. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir. (Nisa: 4/29)

Yüce Mevla’mızın kendinizi öldürmeyin sözü bir tavsiye değildir. Bu söz bir emirdir ve yüce Mevla’mızın insanın kendi canına kıymasını yasaklamasını ifade etmektedir. Peygamber Efendimiz ise bir hadis i şerifinde:

Hazreti Ebu Hüreyre (r.a.) anlatıyor: “Resulullah (s.a.v.) buyurdular ki: Kim kendisini dağdan atarak intihar ederse o cehennemlik olur. Orada ebedî olarak kendini dağdan atar. Kim zehir içerek intihar ederse, cehennem ateşinin içinde elinde zehir olduğu halde ebedi olarak ondan içer. Kim de kendisine demir saplayarak intihar ederse, cehennemde ebedi olarak o demiri karnına saplar.” (Buhari, Tıbb 56, III, 32; Müslim, İman 175, I, 103-104; Tirmizi, Tıbb 7, IV, 386),

Özetle, bu konuda pek çok ayeti kerime ve hadis i şerif vardır. Anlaşılıyor ki intihar eden bir kimsenin yeri Cehennemdir. Ancak biz yüce Mevla’mızdan ümit kesmemeyi tavsiye etmekteyiz. Yüce Mevla’mızın sözü gerçektir ve olacaktır. Ama bununla birlikte Yüce Mevla’mızın affıda çok büyüktür ve af etmeyi sevmektedir. Bu nedenle annenize rahmet okumalı ve bağışlanmasını dilemelisiniz.  Asla affedilmeyecek mi? Sorusunun cevabı ise bunu ancak yüce Mevla’mız bilebilir. Kabrine gidemeyişinizin de geçerli bir mazereti var. Bu nedenle bu konuda kendinizi suçlamayın. Siz anneniz için dua edin ve sizi yoktan var eden yüce Mevla’mızın affının her şeyden büyük olduğunu unutmayın.

İntihar Edeni Allah Affetmez mi?

https://youtu.be/bX3E6VyFQw4

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. intihar etmek düşüncesi bile kötü bu zor dünya da, Rabbimiz yardımcımız olsun gercekten bizi kuluna degil kendine muhtaç etsin ona muhtaçlik ne güzel…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu