Kuran, Tefsir

İnternetten Kuran Dinlenilir mi? Bu Yolla Hatim Yapabilir miyiz?

Netten Arapça Kuran-ı Kerimi baştan sona dinleyebilir miyiz? Arapça okuyamıyorum, bu şekilde dinlemeyle hatmetmiş olur muyuz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Birinci sorunuzun cevabı; İnternet,bilgisayar,cep telefonu gibi aletlerden Kuran ı Kerim dinleye biliriz.Fakat bu noktada mekan önemlidir ve bu nedenle dinlediğiniz ortan Kuran ı Kerim okuma adabına uygun bir yer olmalıdır.Bu adap yerine getirildiği taktirde tabi ki Kuran ı Kerimi dinleye biliriz. İkinci sorunuzun cevabı; Tabi ki netten ve benzeri aletlerden dinleyerek Kuran ı Kerimi hatim yapabilirsiniz.Fakat bu hatmin tam bir hatim olabilmesi için sizin de Kuran ı Kerimden takip etmeniz gerekmektedir. Fakat sorunuzdan da anlaşıldığı üzere eğer Kuran ı Kerim i okumayı hiç bilmiyorsanız tabi ki dinleye de bilirsiniz ve böylece hatim yapabilirsiniz.Fakat Kuran ı Kerim i tam ve usulünce hatim yapmak okumaya bağlıdır.Eğer okumayı bilmiyor ve sadece dinliyor iseniz buda kısmen bir hatim olacaktır. Tabi ki bu şekilde yapılan hatimde Mevla’mız katında çok değerlidir.Sizin bu noktada yapmanız gereken içinizde ki Kuran aşkından güç alarak bir an önce okumayı öğrenmek ve kendi okuyuşunuzla Kuran ı Kerimi hatmetmek olacaktır. Mevlaya Emanet Olun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu