FıkıhSorularınız

İnternette Sahte Hesap Açarak Para Kazanmak Günah mıdır?

Bu konuda İnternette sahte hesap açmak sureti ile para kazanmak konusunda bilgiler vereceğiz. Şimdi önce konu ile alakalı soruya sonra ise cevabına yer verelim.

İnternette Sahte Hesap Açarak Para Kazanmak Başlıklı Soru

Sorum bir medya uygulaması olan youtube üzerinden para kazanmak olacak. Hocam bu youtube 1000 abonesi olan kanallara para vermeye başlıyor ve de git gide artıyor. Abone arttıkça bazı kişiler sırf bu 1000 aboneye gelip para kazanmak için sahte hesaplar açıyorlar. Kendi abone sayılarını yükseltiyorlar.

Bir de bu iş bir teşkilat gibi beraber toplaşıyorlar ve abone takas ediyorlar. Mesela A kanalının 5 sahte hesabı varsa B kanalınında 5 varsa A,B ye B de A ya sahte hesaplarıyla abone oluyor.(böylelikle 1000 aboneye daha hızlı varıyor) Bir nevi birbirlerine destek oluyorlar. Hocam bu şahısların böyle yapması caiz midir? Böyle yapıp 1000 abone olup para kazananların paraları haram mıdır? Teşekkürler hocam selam ve dua ile Allah’a ısmarladık.

İnternette (Spam) Sahte Hesap Açarak Para Kazanmak Günahtır!

Değerli ziyaretçimiz, artık dini sorularda internet ile alakalı olmaya başladı. Tabi bir yandan buda normal bir şey. Zira artık İnternet ortamı insanlar için olmazsa olmaz bir hal aldı. Sorunuzun cevabına dönecek olursak şunları söyleye biliriz.

Kişisel Hesaplarla Destek Olmanın Bir Sakıncası Yoktur

Örneğin beş kişi var ve bu beş kişininde bir birilerine abone sayıları çok gözüksün diye abone olmalarında bir sakınca yoktur. Ancak gerçek itibari ile bu bile aslında hoş bir şey değildir. Ancak bu anlaşılabilir veya hoş görülebilir bir durumdur. Fakat konu sahte hesap oluşturmaya ve para kazanmaya gelince şunları söyleye biliriz.

Sahte Hesaplar İle Herhangi Bir İşlem Yapmak Caiz değildir

Öncelikle şöyle bir örnek verelim. Bu durum tamamen bir satıcının güzel ürünleri tezgahın önüne, çürük ürünleri ise tezgahın arkasına koymasına benzemektedir. Bu insanlar güzel ürünlerle insanları aldatırlar ve tezgahın arkasından çürük ürünleri pakete doldururlar. Bahsettiğiniz kişilerde aslıda İnternette bu uygulamanın aynısını yapmaktadırlar.

Şunu da bilmenizde fayda var. YouTube üzerinden insanlar abone sayılarına göre değil izlenme sayılarına ve bu oranda reklam gösterimlerinden kazanmaktadırlar. İnsanlar sahte hesap konusunu daha çok hesapları kalabalık gözüksün diye yapmaktadırlar. Gören insanlar abone sayısını kalabalık görünce abone olma ihtimalleri ve videoları izleme ihtimalleri yükselmektedir. Ancak bu kesinlikle caiz olmayan bir uygulamadır.

Abone ve takipçi olayı daha çok sosyal medya hesapları için yapılmaktadır. İnsanlar benim şu kadar takipçim gözüksün diye ciddi paralar harcamaktadır. Dolayısı ile bu harcanan parada caiz değildir. Sonuç itibari ile sahte işlemler hangi konuda olursa olsun dinimizde caiz değildir.

Özetle, bu tür bir sistemle kazanç elde etmek tabi ki günahtır.

Aslında Ortada Kazançtan Dahi Büyük Bir Günah Vardır

Bahsettiğiniz kişilerin sosyal mecrada insanlara izlettikleri ve örnek oldukları şeyler belki bu kazançtan dahi daha büyük bir günahtır. Ancak şunu unutmayın elin gayri Müslim’i o kadar da saf değildir. İnsanlar işlemediği sürece o kişiler 100.000 sahte hesap yapsalar dahi para kazanamazlar. Çünkü bu mecralar kazançlarını reklamdan elde etmektedirler.

Bununla birlikte sistemleri spam diye tabir edilen sahte hareketleri tespit etmektedir. O kişilere para kazandıran ise sahte hesaplar ile insanları teşvik ederek gerçek insanların videolarını izlemesidir. Böylece reklam gösterimi elde ederler ve para kazanmaktadırlar. Konu içerisinde bahsettiğimiz üzere bu tür uygulamalar kesinlikle caiz değildir. Bir insan gerçek hayatta nelerden sorumlu ise İnternet ortamında da aynı şeylerden sorumludur. Selam ve dua ile…

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu