Genel

İnternet Ortamında Bilerek Yalan Yere Yemin Etmek

Hocam İnternet evlilik sitesinde bir erkekle tanıştım 1 ay konuştuk tanıştık sonra evlilik sitesinde üyelik iptal ettim. Tekrar başka adla üye oldum siteye, çünkü siteye giriyor mu diye bakmak için üye oldum. Kendide iptal etmişti ama sonradan bir adla sitede üye olduğunu duydum . 1 ay sonra başka adla üye olduğu siteye girmiş benim yeniden üye olduğumu görmüş telefonla mesajlaşarak bana siteye girdiğin adresi ve şifreyi ver dedi bende üyeliğimi iptal ettim dedim inanmadı. Yeniden üye olmuştun dedi, adresi şifreyi ver bakıyım dedi. Bende yok öyle bir şey dedim, benim değil dedim. Telefonla mesajlaşarak konuşuyoruz.

Bunları sonra inanmadı yemin et dedi, sitedeki senin olmadığına dedi. Bende bilerek yemin ettim, sonra inandı bana. Çünkü onu kaybetmek istemedim çok seviyordum mecbur kaldım. Ama şimdi çok pişmanım çok ne yapmalıyım hocam bana yardımcı olun neler yapabilirim. Hocam ben bunları tanıştığım erkeğe söylemem gerekli mi net ve açık bir şekilde cevabınızı bekliyorum slm ile.

İnternet Ortamında Bilerek Yalan Yere Yemin Etmek

Değerli ziyaretçimiz, yalan yere yemin etmek İslam dininde büyük günahlardan biridir. Yemin konusunda yüce Mevla’mız şöyle buyurmaktadır:

“Birbirinizi aldatmak için (yalan) yemin etmeyin, bu yüzden yere sağlam basan ayak sürçebilir ve Allah yolundan alıkoymanıza karşılık kötü bir azab tadarsınız. Bunun için size (ahirette de) büyük bir azab vardır.”(Nahl,16/94)

Bununla birlikte İslam dininde İnternet üzerinden bir ilişki kurmakta uygun değildir. Zira İnternet ortamında var olan sanallıktan dolayı böyle bir ilişkinin gerçekliği tam anlamı ile kabul edilemez. Böyle bir durum ise başka bir günahtır. Yalan yere yemin etmek büyük ve kefareti olmayan bir günahtır bu nedenle samimiyet ile tövbe etmelisiniz.

Size bu konuda ki tavsiyemiz, İnternet ortamında ilişki kurmaktan çekinin eğer bir defa oldu diyor iseniz bu noktadan sonra ciddiyetinizi ortaya koyun ve sevdiğiniz insanın ailesi ile gerek aileniz ile tanışmasını beklemelisiniz. İnternet ortamında söylediğiniz yalan yere yemin konusunda ise kırık bir gönül ve samimiyet ile tövbe etmelisiniz. Bununla birlikte yapmış olduğunuz yalan yere yemin konusunda kimseye bir şey bahsetmemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu