İslam Alimi

İnsanların Yüreği Tam Bir Mezar Yeri

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Şu bir aydır hatta seçimden sonra insanların yüreği tam bir mezar yeri, kendi elleri ile şerre davetiye çıkaranlar çok temiz, şer için uğraşanlar şerrin kökünü kazıyanlar günah keçisi, tüm her şeyin ölen o kadar asker ve polisin suçlusu kendileri nefret sahibi insanların yanında olmaları ile Allah’a nasıl hesap vereceklerinden habersiz fikirsiz fikir sahipleri, kör gözleri akılları ile kendilerini haklı çıkarmanın peşinde. Mezar taşları ürpertmez insanı ama bu fikirsiz fikirli insanları görünce, nefret sahibi insanlarla aynı fikri paylaşmaları insanları ve beni adeta ürkütüyor… Dillere destan imanın güzelliği birlik beraberliğin huzurundan uzak fikirsizler, ateş ve acı dolu anlar ile onlarca askerin polisin şehit olmasına davetiye çıkardığından habersiz yüreksiz ihanet içinde olmaları ve onlarla aynı dünya da yaşamış olmanın utancı yüreklerimizi yakıyor.

Delikanlı yiğitlerin, yerini ihanetli yürekler, vefalı, sadık, vefakâr, insanların yerini vefasız insanlar, gül yüzlü güzelliğin kıymetini bilenlerin yerini nankörler almış, lav gibi sevgi merhamet fışkıran yüreklerin, yerini nefret ihanet dolu bakışlı insan olmayan yaratıklar almış, Her birinin bakışı yüreği nefret ile kaynıyor ve yarın bu tavırlarından dolayı hesap vereceklerinden habersiz yaşayın bakalım son nefeste “eyvah” ile ıstırap ile olan kim olacak. Hiç bir kalem sizlerin ihanetini nefretinizi kininizi yazamaz, huzuru bozanlarla birlik olmanızın ihanetinizi hiç bir kelime anlatamaz. Âşık Veysel bu konuyu mısraları ile çok güzel anlatmış:

Aldanma Cahilin Kuru Lafına

Aldanma cahilin kuru lafına
Kültürsüz insanın külü yalandır
Hükmetse dünyanın her tarafına
Arzusu hedefi yolu yalandır

Kar suyundan süzen çeşme göl olmaz
Gül dikende biter diken gül olmaz
Diz diz eden her sineğin bal’olmaz
Peteksiz arının balı yalandır

İnsan bir deryadır ilimle mahir
İlimsiz insanın şöhreti zahir
Cahilden iyilik beklenmez ahir
İşleği ameli hâli yalandır

Cahil okur amma âlim olamaz
Kâmillik ilmini herkes bilemez
Veysel bu sözlerin halka yaramaz
Sonra sana derler deli yalandır
Âşık Veysel ŞATIROĞLU

Ne diyelim cahillerin haline, Rabbim yar ve yardımcımız olsun kardeşlerim, doğru yolda giden yıkılmaz, eğri yolda koşanda emeline ulaşmaz. Selam ve dua ile.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ