İslam Alimi

İnsanlar, Dünyadan Dert Yanmasının Sebebi, Sadece Ahirette Bulunabilen Huzur Ve Saadeti ,Dünyada Aramasında mıdır?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Merhamet_1-219x300Hamd Âlemlerin rabbi olan Allah(c.c)’a,Salatü selam Nur Peygamber efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v)’e  aline ashabına ehli beytine ve yolundan gidenler ’in üzerine olsun.

Ne acayiptir insanlar! Yaşadığı bu dünya âlemine neden geldiğini unutur, bedenindeki uzuvların ne işe geldiğini unutur, gönül denilen kalbin kapısını sımsıkı kapatır, hatta kapısına hiç uğramaz, bir mermer gibi sertleştirir, sevgi çiçeklerini soldurur, güzel olanın peşinde koşmak yerine, kötü olanın gelip geçici olanın peşinde koşmaktan yorulmaz koşar gider. Muhabbet dersen sıfır, iyilik hayır işleri der isen hiç yok, sevmeye gelince hep sevilmek ister, çok az sever, insan hayatını cemiyetin hayır ile olması istenildiğinde sırtını döner gider, cebinde akrep varmışçasına elini cebine atmaz hayırlı iş yapmaz. Âlemlerin Rabbi olan, Yüce Allah’a giden yolda, Allah’a yüz çevirir, yönünü değiştirir ve tüm bu olanlardan sonra dünyada ahirete ait huzur ve saadeti bulamadığı için yakınır –kendisini suçlamaz-kaderi, insanları suçlar, mutsuz bir yaşantı ile hayatına devam eder. Yaratılış gayesi ile taban tabana zıt yaşantı ile olan kul, doğru kutupta olanı boşuna arar. Allah’ın mağfiret kapısına varma ondan sonra mağfiret bekle, güzellik ara… Hayatını eksiklikler ve hatalar üzerine kuran insan, ondan sonra hatasız mutluluk, eksik olmayan her zaman gülümseyen huzur ve saadeti araman boşunadır.

Gönüldeki mermerleşmiş kalbini gönlünü merhamet ile yumuşat, insanları karşılıksız sev, Yüce Allah’a teslimiyet ile teslim ol, secde ile alnını ömrünü dünyanı aydınlat, Nur Kur’an Nur Sünnet ile dertlere derman ol, muhabbet ederek gönüllerdeki yaraları sar, ihtiyacı olanın yardımına koş ve gerçek ahiret mutluluğuna erişmek için bu âlemde kazan ve istediğin o mutluluk ve saadeti ahiret hayatında yaşa. Bu âlem ahiretin tarlasıdır. Bu dünyada dert sıkıntı ile ve imtihana tabi olmadan, hiç bir mücadele etmeden kendinden bir şeyler vermeden ve sorumluluk yüklenmeden, direk olarak cennete gitme formülü diye bir formül yoktur. Kazandır, kazan. Merhametli olmak bir ömür boyu gönüllere sevgi çiçekleri, iman çiçekleri açarak ilerlemektir. İnsanların mutluluğunu akılda çıkarma, Yüce Allah(c.c.)seni unutmasın, buz gibi buzlar ikliminde yaşayan soğuk gönlünle gezer iken, sakın merhamet sevgi gülümseme bekleme. Ruhundaki umutsuzluğu, imanın Kur’an’ın ümit kokan bahar dalları ile temizleme, dünyada mutluluk bekle böyle olmaz kardeşim, karşılıksız mutluluk çalışmadan cömert olmadan ahirette mutluluk ve saadete erişemeyiz. Cömertlik her mevsimde yeşeren bir ağaçtır, her mevsim meyve verir, hiç kurumaz ve solmaz, tıpkı Nur Kur’an Nur sünnet gibi, dalına tutunan cennette sadet ve mutluluğa ulaşır.

Ebu Hüreyre (radıyallahü anh) anlatıyor: “Resulullah (s.a.v.) buyurdular ki: “Dünya, mümine hapishane, kâfire cennettir.”Müslim, Zühd 1, (2956); Tirmizi, Zühd 16, (2325).

“Bilin ki (ahiret kazancına yer vermeyen) dünya hayatı ancak bir oyundur, bir eğlencedir, bir süstür, aranızda bir övünüştür. Mallarda ve evlâtlarda bir çoğalıştır. (Bunun) misali, bitirdiği nebat ekicilerin hoşuna giden bir yağmur gibidir. (Fakat) sonra o (nebat) kurur da sen (onu) sapsarı bir hale getirilmiş görürsün. Sonra da o, bir çerçöp olur. Ahirette çetin azap vardır, Allah’tan mağfiret ve rıza vardır. Dünya hayatı (ndan faydalanmak) bir aldanış faydasından başka (bir şey) değildir.”(el-Hadid,20)

Bu dünya saadet içinde yaşamak yeri değil, çalışma, ibadet etme, iyilik ile olma, samimiyetin ölçüldüğü imtihan âlemidir bunu da unutmamak gerekir. Sen bu güzellikleri yaşamaz, yaşatmaz isen nefis veya şeytan sana musallat olur ne varsa gönlünde alır, seni çırılçıplak bırakır, arkanda güler gider. Kısacası İnsanların dünyadan dert yanmasının sebebi sadece ahirette bulunabilen huzur ve saadeti dünyada çalışmadan, yitirilmiş düşler peşinde koşmakla, yabancı diyarlarda istikametinde yürümekten çaba harcamadan aramasından kaynaklanmaktadır. Mutluğa giden yolda yürümeden yani İslamiyet yolunda yürümeden, unutulmuşluk kokan fikirler peşinde koşarsan, ne bu âlem de nede ahirette aradığın huzur ve saadeti bulamazsın. Cümlemizin dünya da iman ile yaşayarak, secde ile anlımızı, ömrümüzü, hayatımızı, nurlandırarak Nur Kuran Ve nur saçan gül kokan Nur Peygamber yolunda yürüyerek hayatına tatbik ederek, insanlara anlatarak ulaştırarak, ilâhî edep ve ölçülere olan en önemlisi de helâl ve harama dikkat ederek ulaşılır. Ahirette huzur ve saadete cümlemizin ulaşması dileği ile… Selam ve dua ile kardeşlerim.

Mehmet Aluç


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ