Ahlak

İnsanlar Neden Gıybet Dedikodu Yaparlar?

Çünkü kişi kendisinin doğru bir kişiliğe sahip olmadığını bildiği için, başka insanların bilinmeyen taraflarını bilmek, hareketlerindeki asıl niyeti öğrenmek, saklamaya çalıştıkları kusurları açığa çıkarmak, melek gibi saf ve hürmete layık biri olmadıklarını ortaya çıkarmak istemektedir. Halbuki bunun o kişiye ve topluma zararları büyüktür. En çok muhtaç olduğumuz birlik ve beraberliğimizi bozar, insanların birbirine darılarak düşman olmalarına sebep olur.

Dedikodunun temelinde şu vardır

 İnsan kendi nefsi ile uğraşmayıp, hayır namına da konuşacak bir şeyleri yoksa; kalbi ve ruh dünyası siyaset, spor, magazin gibi malayani şeylerle doluysa, bunları konuşacak; bunları tartışacak. Bunlardan başka bildiği bir mevzu da yoksa bu sefer insanların gıybetini yapıp, onları çekiştirmeye başlar. Bu anlamda çoğu zaman boş insanlar başkalarını çekiştirerek kendisine muhabbet konusu açıyor. Bir de çekememezlikten yapılan gıybet var. Mesela Allah birilerine farklı bazı nimetler vermiştir; daha varlıklıdır, daha zengindir, daha iyi ahlakı vardır, kendi dini görevlerini daha iyi yapmaya çalışıyordur.

İşte böyle konularla ilgili bir çekememezlik, haset varsa arkasından konuşur. Zaten işin içinde benlik, gurur ve kibirde varsa; hep der ki “O yanlış ben doğruyum, o şöyle kötü ben böyle iyiyim…” Hep kıyaslamayla kendisini olduğundan farklı gösterme ihtiyacı duyar. Ya da halletmesi gereken bir meselesi vardır. Muhatabıyla konuşmaz da gider sağda solda başka birileriyle konuşur, sanki başkalarıyla konuşunca o sorun çözülecek diye düşünür. Ama tabiri caiz ise “evdeki hesap çarşıya uymaz” sorun çözülmez, mesele daha da çok büyür.

İşte bundan dolayı İslam dini kişinin gıyabında konuşmayı yasak ettiği gibi, hakikaten sahip olduğu kötü vasıfları ve işlediği hataları söylemeyi de yasaklamıştır. Müslümanlar hakkında hüsn-ü zan beslemek , varsa kusurlarını örtmek ve o kusuru gizlemek karşılığı çok büyük sevap olan salih amellerden dir. Gıybet eden kimse Nasıl ki ölmüş kardeşinin etini yemiş oluyorsa, Müslüman kardeşinin ayıbını örten kimsede ölüyü diriltmiş gibidir. Rasulullah (sav). ”Kim, bir Müslüman kardeşinin kusurunu örter, ayıbını, sırrını saklarsa, Allah’ta dünya ve ahirette o kimsenin kusurlarını örter, ayıbını saklar” buyurmuştur. (Müslim, Zikir 4/2074) Evet Bismillah deyip Allah’tan yardım isteyerek, Allah rızası için niyet edeceğiz ve gıybet orucunu tutmaya başlayacağız. Çevremizde bulunan insanlara da böyle bir niyetimizin olduğunu anlatacağız.

Niye mi? Çünkü çevremizde ki insanlar bilecek ki bizim böyle hayırlı bir niyetimiz var. Bu sebeple daha dikkatli konuşacaklar ve en azından bizim yanımızda bu günahı işlemeyecekler. Böyle yaparsak hem niyetimizin bizim için bir bağlayıcılığı olacak, hemde karşımızdaki insanlar eğer ki biz gaflete düşüp bu çirkin fiili işlersek hemen bizi uyaracaklar. Peki biz bu gıybet orucunu niçin tutacağız?

Biz günde yüz kişinin günahına girip gıybetini yapıyoruz

Düşünelim ki misal olarak biz günde yüz kişinin günahına girip gıybetini yapıyoruz. Eğer ki gıybet orucu vesilesi ile bu çirkin günahla mücadele edip bu sayıyı kırka, otuza düşürürsek, yani yüz kişinin değilde otuz, kırk kişinin gıybetini yaparsak; iğneden, çöpüne kadar hesaba çekileceğimiz mahşer günü Allah’ın huzurunda bu bile bizim için büyük kazanç olur. Tabi ki en güzeli hiç kimsenin günahına gripte hakkında konuşmamak, ama eğer ki biz bu gıybet orucu niyetimizde samimi olup Allah’ın yardımı ile de başarılı olursak; dün yüz kişinin gıybetini yapıyorduk, bugün otuz, kırk kişinin gıybetini yaparız, yarında yine Allah’ın izni ile hiç kimsenin gıybetini yapmamaya başlarız. Çünkü bu ahlak birden değil, yavaş yavaş kişilik ve karakterimize yerleşir. Şimdi siz diyeceksiniz “hocam iyi güzel de, onu konuşma bunu konuşma ne konuşacak bu insanlar? “

Muhterem Müslümanlar Gıybet orucundan maksat hiç konuşmamak anlaşılmasın. Her şeyi konuşabiliriz. Hadisteki tarifle gıybet, bir kardeşinizin ardından onun hoşlanmayacağı, rahatsız olacağı bir şekilde konuşmaktır. Önemli olan bunu başarabilmektir. Gıybet orucundan maksat susmak değildir. Tabi ki İnsan birileriyle konuşur. Çünkü insan yaratılışı gereği Sosyal bir varlıktır. Allah’ın izniyle tutacağımız gıybet orucunda insanların kötü yönlerini değil, daima insanların güzel davranışlarını, iyi yönlerini görmek var. Bütün mesele bu.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu