İslam Alimi

İnsanın Özgürlüğü Ve Sorumluluğu Nedir?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

zg

 

Âlemlerin Rabbi, yüce Allah kulunu yaratarak bu dünya âleminde gönderdikten sonra, seçimleri ve kararları için onu serbest, özgür bırakmıştır. Kendi iradesi ile karar alıp ve uygulamak sonucuna da katlanması için, kul seçimlerinde kararlarında özgürdür. Yüce İslam dini, söz ve davranışlardan sorumlu tutulmayı, kulun aklı ile özgür iradeye bağlı kılmıştır. Akıl ve irade sahibi olmayan diğer tüm canlılar, yaptıkları tüm davranışlardan hali ile sorumlu tutulmazlar. Yüce Allah,  her an yanında olan kulun, sorumluluğunu gücüyle sınırlı tutmuştur. Yani her kulun sırtına, kaldıracağı kadar yük yüklemiştir, fazlasını değil.

Bu durum Kur’an’da şöyle ifade edilmiştir: “Allah, hiç kimseye gücünün üstünde bir şey yüklemez. Herkesin kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır…”

Bundan dolayı Yüce dinimiz, insanın gücünü aşan konuları, sorumluluk alanı dışında tutar. İnsanın sadece kendi yaptıklarından sorumlu tutulacağı, Kur’an-ı Kerim’de şöyle dile getirilir:

“…Hiçbir kimse başkasının günahını yüklenmez…” Allah adalet sahibidir ve kullarına asla zulmetmez.

İnsan, kendi özgür aklı ve özgür iradesiyle ortaya koyduğu kendisine ait olan söz ve davranışlarından sorumlu tutulur. İnsan bunları kendi özgür iradesiyle karar vermiş ve seçimini yapmıştır. Kul bu yapmış olduğu özgür seçimi iradesi ile İyi tercihin karşılığında her zaman sevap, kötü tercihin karşılığında ise her zaman günah kazanır. Yani Kul ister, onu Yüce Allah yaratır ve bundan kul sorumlu olur, burada Yüce Allah’ın iradesi kulu takip eder-İmtihan âlemin de olduğu için- bu böyledir.

Birde kul kendisi her seçimde her kararda özgürdür, ama başkalarının bu hakkı kullanmasını istemez, kendi gibi düşünmesini karar vermesini ister, işte buda zulümdür günahtır. Hep benim dediğim olsun, hep ben kazanayım ben yiyeyim mantığı şeytani mantık ve davranıştır!

Kul iyilik yapmak ve kullara iyilik yapmak için gelmiştir, bunu yaparken de yok yoruldum bundan vazgeçelim söylemleri yanlıştır, zulümdür. Allah indinde ve barış olan arışı savuna kul hakkına önem veren İslam dinimizde de, böyle bir uygulama yoktur ve olması da mümkün değildir.

 “Dinde zorlama yoktur. Artık doğrulukla eğrilik birbirinden ayrılmıştır.

Selam ve dua ile.

Mehmet Aluç

 


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ