GenelSorularınız

İnsanın Kaderindeki Kişi Değişir mi? Sevdiğimle İmtihan mı Oluyorum?

Selamın aleyküm hayırlı günler benim 2 senelik bir erkek arkadaşım var ailelerimiz birlikte olmamıza evlenmemizi istemiyorlar ama biz birbirimizi seviyoruz 3 defa ayrıldık tekrar barıştık. Erkek arkadaşım çok anlayışsız beni hiç anlamıyor hep kendini haklı çıkartıyor ve bana karşı hiç romantik değil. Bazen ayrılmak istiyorum sevgi işte el vermiyor ama sabrımı çok zorluyor. Artık son zamanlar da acaba bu kişi benim kaderim değilde imtihanım mı diye düşünmeye başladım bir kaç kez fal baktırmıştım haşa kaderi Allah’tan başka kimse bilemez ama onlarda nasibin bu değil demişlerdi. Size de sormak istediğim acaba Rabbim beni onunla imtihan mı ediyor.

cevapDeğerli ziyaretçimiz, İnsanın kaderinde ki kişi değişmemektedir. Ancak bahsettiğiniz kişi ile yıllardır konuşmanız sizin kaderiniz olduğu anlamına gelmemektedir. Siz bu uzun zaman içerisinde kendinizi o kişinin kaderiniz olduğuna inandırmışsınız. Bu gerçeği ancak yüce Mevla’mız bilebilir. Fala inanmasanız da bir daha asla bu tür şeylere başvurmamalısınız. Şüpheniz olmasın ki kaderiniz sizi elbet gelip bulacaktır. Sizin yıllarca biri ile görüşmeniz bunu asla değiştiremez.

Belki o kişi sizin kaderinizdir belkide değildir. Bu nedenle kendinize bu benim kaderim diyerek, sorunuzda bahsettiğiniz şikayetlere katlanmanız yersizdir. Sorunuzdan anladığımız kadarı ile zaten siz aslında o kişiyi sevmiyorsunuz. Sizi tutan tek şey alışkanlığınız ve kendinizi o kişinin kaderiniz olduğuna inandırmış olmanızdır.

İslam dininde sizinde bildiğiniz üzere bu tür ilişkiler caiz değildir. İnsanların özellikle kadınların tabiri caizse evde kalacağım korkusu ile bu tür ilişkilere girmesi de hem manevi açıdan, hemde maddi açıdan büyük bir hatadır. Çünkü bu tür flört ilişkiler kaderimizde ki kişiyi asla değiştiremez. Bununla birlikte ayrılıkla biten bu tür ilişkiler sonucunda kişiler bütün hayatları boyunca yaşayacakları manevi ve maddi yaralar ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bizim görüşümüz ise aileler sorun yaşıyorsa bu evliliğin olma ihtimali yok gibi bir durumdan ibarettir. Bununla birlikte sizde kendi aranızda sorun yaşarken devam etmeniz çok yanlış bir tutum olmaktadır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hocam iyi günler benim iki yıldır görüştüğüm kişi var ama ailem evliliğe izin vermiyor hiç tanısmadan karsı cıktılar görüştüğüm kişi epilepsi hastası bir akrabamız beniö için istihareye yattı ve olumsuz seyler gordüğünü belirtti bu evliliğin benim için hayırsız olacağını dusunuyorlar benim elimden bişey gelmiyor artık cok cabaladım ama olmadı şimdi sadece dua ediyorum zikir çekiyorum Allahım hayırsızsa hayırlı eyle nasip et diyorum yanlışmı yapıyorum başka ne yapabilirim yardımcı olur musunuz

 2. Birini çok seviyorum öyle böyle diğil çok fazla ama o birdenbire değişti benden ayrıldı lakin bana dönmesini o kadar çok istiyorum ki anlatamam her gün dua ediyorum ocaklara gittiğimde bile ilk onun için dua ettim beni yeniden fark etmesi için her şeyi yapıyorum onu çok özlüyorum neden duam kabul olmuyor?17yaşındayım hangi günahın bedeli bu neden beni görmüyor Allahım

 3. SA hocam Amerika uzun yıllar kaldım hala bir ayağım orada bir evlilik geçirdim eşim bıraktı Dinimiz gereklerini yerine getirmeye çalışmaktayım en son üç ay öncede kapandım 9 yıldır bekarım ve evlenmek yuva kurmak çocuk sahibi özellikle istediğimden tüm evlilik dualarını yıllardır yapıyorum ama malesef nasip olmadı duayı bırakmanın vaktimi geldi acaba hocam ne dersiniz saygılar.

 4. Selamun aleykum hocam. Hocam görücü usulü beni isteyen bir erkek var dinine düşkün de biri. Niyet evlilik olunca telefondan konuştuk tanıştık. Fakat benim kalbim ısınmadı, anlaşamadıkta. İstihareler de olumlu çıkıyor hep. Allah affetsin falcıya gittim dediki sen bununla evleneceksin. Ama zerre istemiyorum hocam kalbim başkasında açıkçası. Hocam herşey ona çıkıyor gibi sanki kaderimmiş gibi ama ben istemiyorum hic anlasamiyoruz. Ne yapmalıyım sizce bir yol göstermeniz..

  1. Değerli ziyaretçimiz siz zaten kararınızı vermişsiniz. Size tek tavsiyemiz falcılardan uzak durmanız.

 5. Hocam merhabalar kolay gelsin malesef ilişkim oldu ve bu kız hafızdı güzelde değildi sırf hafız olduğu için ve güzel özellikleri için tanıştırılıp sevdim 2 yıl birliktelikten sonra iş bulamamdan dolayı kendisi daha fazla bekleyemeceğim deyip ayrıldı ve bu yüzden ayrıldık kendisi şuanda nişanlı ve evlenecek ama ben acı çekiyorum ayrılmamızın hayırlı olduğunu da biliyorum acaba bu sıkıntım nasıl gider hocam ?
  Diğer sorumda bütün ömür maddi ve manevi yara demissiniz evleneceğim insanla geçmişte yaşadıklarımdan dolayı sıkıntı çekmek istemiyorum hocam buna nasil bi çözüm önerirsiniz Allah razı olsun.

  1. Unutmayın ki İnançlı bir bayanın 2 sene boyunca bir erkekle nikahı olmadan görüşmesi zaten caiz değildir sizin de iki yıl boyunca evlilik yoluna girememenizden dolayı o bayanla yollarımızı ayırmamız en doğrusu olmuş size tavsiyemiz sabırla hayatınıza Devam etmeliyiz ve gerçek manada bir iş arayışı içine girerek hayatınızı temin etmenizdir unutmayın hayatı dayı bu konularda sabırlı olmak çok ama çok önemlidir Eğer sabırla Yüce Mevlamıza sığınızsanız Yüce Mevla’mız sizi asla yalnız bırakmayacaktır.

   1. Eski iffetimi masumlugumu tekrar kazanabilir miyim hocam bu konu çok kafamı kurcalıyor ve bide ilerde evlendigim zaman bu ilişkiden eşime bahsetmeli miyim veya sorarsa nasil bu cevap vermeliyim teşekkürler şimdiden

   2. Değerli ziyaretçimiz hayatınızı Aynen Devam etmemeniz için hiçbir neden yoktur Eğer bir hata yaptığınızı düşünüyorsanız tövbe etmelisiniz Nasip olurda evlenirseniz Dilerseniz bu yaşadıklarınızı eşiniz ve paylaşabilirsiniz ancak anlatmak zorunda değilsiniz fakat size bu konuda bir soru sorarsa yalan da söylememelisiniz

   3. Hocam çok soru sordum hakkınızı helal edin sürekli eski sevdiğim aklima geliyor ve bu beni uzuyor bende sabrediyorum acaba bu durum gunahlarima mefaret olur mu

   4. Tabii ki Üzülmeniz ve o kişiyi güzel bir şeydir. Ancak Hayatınızı devam etmeli ve yapmış olduğunuz hataları tekrarlamamak için gayret etmelisiniz. Fakat bu konudan dolayı kendinizi gereğinden fazla mutsuz etmemelisiniz

 6. Hocam öncelikle merhabalar benim yaşım 24 artık ciddi bir şekilde evlenmeyi düşünüyorum. İslama göre Evlenilecek bayanlarda aranılacak özellik nedir ?

 7. Selamunaleykum hocam benim görüştüğüm bir kişi var iki yıldır. Hakkıma hayırlı mı değil mi diye istihare olayına girdim hep hayırlı çıkıyor ancak iki yıldır evlenmek için bir adım atamıyoruz olmuyor hep bisey çıkıyor buna rağmen de hep bir aradayız yani sizce ne yapmalıyım

  1. Yüce Mevla’mız hakkınızda hayırlısını nasip eylesin. Ancak 2 yıl uzun bir zaman. Artık bir çözüm üretilmelidir. Çözüm bulunamıyorsa diretmenin yanlış olduğunu düşünüyoruz.

 8. Ben o kadar üzüldüm ağladım beddua ettim o sinirle ama ona hiç birşey olmuyor aksine mutlu mesut yuva kuruyor benim gözyaşlarımın üzerine Mutlu oluyor Allah’ın adaleti yok mu diye düşünceler geliyor ben mutsuz o mutlu tersi olması gerekmez mı ben terkedildiğim halde yine ben üzülüyorum ne yapacağım?

  1. Allah’ın adaleti var tabi ki, ama adaleti olduğu gibi kurallarıda vardır. İşte tamda bu nedenler yüce Mevla’mız bekar kadınlara derki bir erkek ailesi ile birlikte evinize gelip sizi Allah’ın emri istemedikçe gönül bağlamayın. Sonuç itibari ile size tavsiyemiz işinizi Mevla’mıza havale edin ve yaşadıklarınızdan bir ders çıkararak hayatınıza devam edin. Aksi taktirde elinize mutsuzluktan başka bir şey geçmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu