AileEvlilikNikahSorularınız

İnsan Evlenmemeli, Okuyup Çalışmalı Demek Günah mıdır?

Bir kişi ”İnsan evlenmemeli , okuyup çalışmalı” gibi bir düşünce ve söze sahip olsa küfre girmiş olmaz mı? Bu sözü yine asla dini kuralları yargılamak olmasa, fakat okuyup çalışma azminden kaynaklansa küfür olur mu? Takıntılı bir insanım ve bu konu gerçekten uzun zamandır kafamı çok kurcalıyor, yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler.

İnsan Evlenmemeli, Okuyup Çalışmalı Gibi Söylemler Doğru mudur?

Değerli ziyaretçimiz, aslında burada önemli olan nokta insanların evliliğe yanlış açıdan bakmasıdır. Tabi ki şu da bir gerçek ki kişilerin böyle bakmasının nedeni toplumumuzda yer alan aile müessesinde olan eksiklerdir. Hem erkekler, hemde kadınlar evliliğe bir esaret olarak bakmaktadırlar. Ancak bu esareti oluşturan aslında eşlerin ta kendileridir.

İnsan Evlenmemeli Demek Fıtrata Ters Bir Sözdür

Evlilik müessesinde olan yanlışlardan, eşlerin bir birine olan hakları gözetmemesi insanları bu düşünceye itmektedir. Zira bu gibi sözleri en çok evli olan insanlardan duymaktayız. Dolayısı ile bu sözleri duyan bekar gençlerde evlilikten soğumaktadırlar.

Normal şartlarda kadın veya erkek yetişkin bir insanın bekar yaşaması çok zordur. Zira insanlar her ne kadar bende öyle bir şey yok veya Hocam sana yakışıyor mu böyle şeylerden bahsediyorsun demeleri pek bir anlam ifade etmemektedir. Çünkü şöyle bir hakikat vardır. Kadın ve erkek her insanın cinsel dürtüleri vardır ve bu dürtüler fıtratın bir gereğidir. Dolayısı ile insan evlenmemeli demekle bu dürtüler kaybolmamaktadır.

Tabi bu bedeni bir ihtiyaçtır. Bundan dahada önemli olan ruhsal isteklerdir. Her kadın ve erkek tabiri caizse kalbini yaslayacağı bir dayanağa muhtaçtır. Dolayısı ile kadın veya bir erkeğin hayatında, işinde başarılı olabilmesi için bu fıtratında yer alan ihtiyaçlarına sahip olmalıdır. Bu açıdan baktığımız taktirde şu sözün aslında ifade ettiği anlamı daha iyi anlayabiliriz.

İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Evli insanın kıldığı iki rekat namaz, bekar insanın kıldığı yetmiş rekat namazından daha hayırlıdır.”

Bihar, 103/219/15

Bir Kadın İçin Evlilik, Okuyup Çalışmaya Engel Değildir

Aslında bir kadının ben evlenmeyeceğim, çocuklar bana engel olur ben çalışacağım demesi yaradılışına ters bir söylemdir. Zira bu durum aslında kaş yapayım derken göz çıkarmaktan ibarettir.

Bunun nedenini kadınların üzerine düşen vazifeleri küçük ve önemsiz olarak görmeleridir. Fakat durum asla böyle değildir. Dünyada ki en önemli saygı duyulacak iş anneliktir. Tabi bu noktada yine söz erkeklere gelmektedir. Zira kadınlar fıtratları gereği ilgi ve alaka istemektediler. Genç kızlarımız özellikle kendi annelerine baktığında babalarından annelerine olması gereken saygıyı görmediklerinden dolayı böyle düşünmektedirler. Tabi ki bu yanlış bir düşüncedir.

Evli Bir Kadının Çalışması Günah mıdır?

Eğer bir kadın çalışmak istiyor ise tabi ki bu dinimizde caizdir. Ancak çalıştığı iş dalı ve çalıştığı iş yeri İslam dini kurallarına uygun olmalıdır. Tabi aslında bu kural her erkek içinde geçerlidir. Fakat unutulmamalıdır ki çalışmak maddi bir ihtiyaç gereğidir. Gerçekten ihyacı olmayan bir kadının çalışmak istiyorum demesini yersiz bir istektir. Eşimin parası kendi parası bende ayaklarımın üstünde durmalıyım sözü de bir o kadar yersizdir.

Çünkü her erkeğin ailesinin geçimini sağlaması onun görevidir. Bununla birlikte bir erkeğin evine getirdiği maddi imkanı eşine karşı kullanması hak değildir ve günahtır. Bu zaten erkeğin görevidir ve eşinin ihtiyaçlarını gidermesi onun için bir yükümlülüktür.

Ancak kadınlara böyle düşündüren yukarıda bahsettiğimiz gibi kadınların kendilerini evde önemsiz veya hizmetçi olarak görmeleridir. Bu konu asla böyle değildir. Bu konun böyle olmadığını Neden Evlenip Birine Hizmet Edeyim başlıklı konuda açıklanmıştır. Şüphe yok ki bu gibi konular kişinin durumuna göre farklılık gösterebilmektedir.

Özetle, bir kadının gerçekten çalışması gerekiyorsa tabi ki ailesine destek olmak için çalışabilir. Ancak bunu evliliğe bir engel olarak görmek çok yanlıştır.

Okuyabilmek İçin Evlenmemek Doğru mudur?

Bu konuda kişilerin durumlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bir kadın evlilik yaşına geldiyse ve onun için hayırlı bir kısmet var ise evlenmelidir. Ancak ilmini de yarıda bırakması yanlış olacaktır. Bu konu çoğu zaman anlamadığımız bir konudur. Zira insanlar ne tür zorluklara çözümler üretebilmektedir.

Konu evlilik olunca başta aileler gençlere karşı gelmekte veya hiç yardımcı olmamaktadır. Bir baba düşünün İstanbul’da oturuyor. Kızını farklı bir ile okuması için gönderebiliyor. Ciddi maddiyatlar harcayabiliyor ve kızı okusun diye yurt buluyor veya ev tutuyor. Ancak kızı için hayırlı bir kısmet çıkınca bu mücadelenin yarısı bile verilmiyor. Ha bu ki pekala kızı evlene de bilir okuluna devamda edebilir. Ancak bu noktada yanlış anlaşılmak istemeyiz. Burada bahsettiğimiz gençler evlilik çağına gelmiş gençlerdir.

Özetle, bir kimsenin ”İnsan evlenmemeli , okuyup çalışmalı” gibi söylemlerde bulunmasında niyet önemlidir. Eğer kişi bu sözleri ile İslam dini kurallarını hiçe saymak maksadı ile söylüyorsa küfre girmiş olmaz ancak günahkar olur. Eğer sadece hevesten dolayı söylüyorsa hoş bir söyle değildir. Her aklıselim Müslüman iyice bunu düşünürse kendi de bu dediğinin yanlış olduğunu anlayacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu