AkaidSorularınız

İnsan Düşündükleriyle Dinden Çıkar mı?

Hocam bende takıntı haline geldi Psikolojik sorun yaptım. Şunu yaparsam kafir olayım diye içimden söylüyorum ama gerçekten istemiyorum. Kasıtlı mı söyledim diye düşünüp duruyorum. Düşündükçe daha çok söylemeye başlıyorum. İnsan bu kadar kolay dinden çıkar mı hocam. Kuyuya düşmüş çıkamıyor gibi hissediyorum. Allah’ın izniyle bir cevap yazarsanız hocam. Allah razı olsun.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu yaşadıklarınız tamamen vesveseden ibarettir. Siz bu soruyu sormanız dahi aslında ne kadar iman dolu olduğunuzu göstermektedir. Gönlünüz rahat olsun ve ibadetlerinize sabırla devam edin. Sizin düştüğünüz yer bir kuyu değil. Sizin ruhunuz Rabbinize yükselmek istemektedir. Ancak bunun farkında olan şeytan ve günahlardan zevk alan nefsiniz size vesvese vermek sureti ile bu yükselişinize engel olmak istemektedir.

İnsanlar bu gibi durumlarda yaşadıkları vesveseleri kendi düşünceleri zannetmektedirler. Sizin durumunuzda tamamen bundan ibarettir. Kendinize şunu demelisiniz, benim bu aklıma gelenler benim isteğim değil şeytanın isteğidir. Bu nedenle benim bu düşünceleri umursamam yersiz olacaktır. O halde ben Rabbime yönelmeye devam etmeliyim, zira yüce Mevla’m benim kalbimi bilmektedir ve beni bu düşüncelerden sorumlu tutmayacaktır. Size sitemizde yer alan vesveseden kurtulmanın yolları başlıklı konuyu tavsiye ediyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Selamın aleyküm. Oncelikle sunu soylemek istiyorum. Bizim dini arastırıp. Dine doğru bir şekilde iman etmemiz gerekiyor. Bu yüzden de insan düşünür. Ve dinini sorgular . Bu gerek müslüman gerek hiristiyan gerekte yahudi vs. olsun. Onlar nasıl İslam dinini araştırmalılarsa bizim de araştırmamiz düşünmemiz gerekir. Kafamızda bir takım soru işaretleri dönüyor evet. Bu bende de bazen oluyor. Ama dinden çıkmak değildir bu. Hasa hiç birimiz Allah’i sorgulayamayız. Lakin bu döneme kadar çok şey değişti. Ve insan merak ediyor. Kafasında bir acaba ben doğru mu inanıyorum. Acaba İslami yanlış mı öğrendim diye. Mesela şuana kadar gelen hadislerin doğruluğu. Evet sahih hadislerde var. Fakat Kur’an-ı Kerim kadar doğru mudur. Ya da 4 kitap indirildi. Peki neden sadece Kur’an değistirilmedi. Ve imanın şartlarında kitaplara iman var. Peki biz neden diğer üç kitabı okumuyoruz. Kardeşim bende bu konuları dusunuyorum. Başta bende korktum. Acaba dinden çıkarmıyım, yada günah sayılır mı diye. Hala düşünüyorum açıkçası ve korkuyorum hala. Ama gerçekleri öğrenmek lazım. Nitekim şuan da çoğu ayet bizlere yanlış anlatılıyor yukarıda yazıldığı gibi dönem değisiklikleri nedeniyle ayette anlam değisir. Peki neden? Yanlışımız olduysa Rabb’im bizleri bagislasim. Allah’a emanet olun.

    1. Yüce Mevla’mız Kuran ı kerimi koruyacağını belirtmiştir. Diğer üç kitabın asıllarına iman ediyoruz günümüzde değiştirilmiş olduğu için okumuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu