Yazarlar

İncitme ki İncilmeyesin

İncitme

Hazer kıl! Kırma kalbin kimsenin cânını incitme!
Esîr-i gurbet-i nâlân olan insanı incitme!
Tarîk-i ışkda bîçâre-i hicrânı incitme!
Sabır kıl her belâya, Hâne-yi Rahman’ı incitme!

Felekde hâsılı insan isen bir cânı incitme!
Günahkâr olma, Fahr-i Âlem-i Zî-Şânı incitme!

Elin çek meyl-i dünyadan, eğer âşık isen yâre,
Muhabbet câmını nûş et, asıl Mansur gibi dâre,
Misafirsin felek bağında, bendin salma efkâre,
Düşersen bir belâya, sabır kıl; Mevla verir çâre,

Felekde hâsılı insan isen bir cânı incitme!
Günahkâr olma, Fahr-i Âlem-i Zî-Şânı incitme!

(Alvarlı Efe Hazretleri)

İncilen bu dünyada medeniyetimizin büyük âlimlerinden Alvarlı Efe Hazretlerinin bu dizelerine ve bu dizelerin nezaket ile bizlere anlattığı o İslamiyet’in ince hassasiyetine ne kadar ihtiyacımız var. Dünya acımasızca inciltiliyor ve Müslümanlar dünyayı incilten insanlardan sanki medet umuyor. Sanki diyorum çünkü bir Müslüman’a zalimden medet ummayı yakıştıramıyorum.

Oysaki biz Müslümanlar öylesine şanlı, öylesine nezaket sahibi ve öylesine ince bir Peygamberin ümmetiyiz ki sadece buna şükrümüz dahi zalimleri imana getirebilecek güçte olmalıdır. Dolayısıyla Alvarlı Efe Hazretlerinin bu dizelerinden konuya yaklaşırsak bizi incitenlere inat bizi incitenlerin yollarına inciler dökmeli ve bu dünyanın servetinin değil Cennetin servetinin bizim için ne kadar değerli olduğunu göstermeliyiz.

Önce Mevla’mızı sonra Peygamberimizi ve Müslüman’ları incitmemeliyiz ki İslamiyet’in ince hassasiyeti gönlümüze girsin. Şüphe yok ki böyle yaparsak zalimlerle savaşa dahi girmeden sayısız zaferler kazanabiliriz. Peygamberimizin savaşsız Kâbe’yi feth ettiği gibi bizde zalimlerin kalplerini fethedebiliriz.

Özetle, her Müslüman ince bir hassasiyet ile inancını yaşamasının sadece kendine değil Dünyanın herhangi bir yerinde ki Müslüman kardeşine dahi yardımı olduğunu bilmelidir. Ey nefsim incitme ki incinmeyesin, ey Müslüman kardeşim incitme ki incinmeyesin.

Emre Badıl Akbay

Emre Badıl Akbay

Ben Emre Badıl Akbay. İslam Alimi com'da kalemimden geldiğince faydalı konular paylaşmaya çalışıyorum. Bu imkanı bizlere sunmuş olduğu için İslam Alimi'ne teşşekür ediyorum. Evli ve iki çocuk babasıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu