SözlükYazarlar

İnabe Nedir ?

Bismillahirrahmanirrahim. İnabe, halk arasında “el almak-tövbe almak” tabiriyle ifade edilen tövbe edip günahlardan dönmek, yönelmek fiilidir. İşlenen küçük ya da büyük günahlardan pişmanlık duyup bu günahları işlemeye tövbe edip ALLAH Teâlâ’nın yoluna dönmek, halktan Hakk’a yönelmek anlamında kullanılan bir kavramdır. Ayrıca bir mürşidin müridi olma anlamına da gelmektedir. Manevî eğitim almak isteyen kişinin, bir mürşide başvurup, tövbe ederek ona bağlanmasına İnabe denir. İnabe kavramı, Kuran-ı Kerim’de de geçmektedir.

İnabe, tekbenin bir ileri derecesidir. Tövbe insanın görünür günahlarından kaçması, İnabe ise içindeki kusurlarından kaçıp ALLAH Teâlâ\’ya dönmesidir.

El-tövbe almak, tarikatlarla ilgili bir olaydır. İnabe bu anlamıyla Allah’ın yasaklarından zahiren ve batınen kaçınmak için, bir mürşid-i kâmil eliyle tövbe etmek demektir.

Tasavvufta İnabe: Bir mürşid-i kâmilden el alma ve bir mürşid-i kâmile bağlanma anlamında kullanılır. Mürşid-i kâmilden el alma işleminde önce tövbe yapıldığından mürşid-i kâmile intisab için İnabe kavramı da kullanılır olmuştur.

Tasavvuftaki inâbeye “biat” ta denir ki: Tasavvufta mürid adayının şeyhe ve onun vereceği emirlere tam anlamıyla bağlı kalacağına dair verdiği söz manasında kullanılır. İntisap etmek de aynı anlama gelir.

Biat, İnabe, intisap etmek Kur’an ve Sünnet’e dayanır. Kur’’ân-ı Kerim’de biata ve taşıdığı öneme işaret edilmiştir. Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin İslâm’a girmek isteyen kişilerden, hicret ve cihat gibi önemli faaliyetlere karar verirken sahabelerden, iyi ve temiz bir dinî hayat yaşamak isteyenlerden biat alması, tarikatlarda şeyh ile mürid adayları arasında akdedilen bir çeşit bağlılık yemini kabul edilen biat için örnek teşkil etmiştir.

Kaynak: http://www.ihvanforum.org/

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu