İslam Alimi

İmsak Vakti Nedir?

İslam dininde imsak vakti daha gün doğmadan, tan yerinin ağarmasıyla başlamaktadır. İmsak sabaha karşı günün doğmasına yakın bir vakittir. İmsak vakti ise yer alan takvimlerde imsak vakti olarak gösterilmektedir. Şimdi ramazan ayında imsak konusunda bilgi verelim. Zira bu konu çok merak edilen konulardan biridir.

Ramazanda İmsak

İmsak, fecr-i sadıktan, güneş batıncaya kadar yemeden, içmeden, cinsi münasebetten ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak ve el çekmek demektir.

İmsak, orucun tek şartıdır. Kuran ı Kerimde bu konuda şöyle buyrulmaktadır: “Artık (ramazan gecelerinde) Allah’ın sizin için takdir ettiklerini isteyin. Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yiyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın.”  (Bakara 2/187).

Oruç yasaklarının başladığı fecr-i sâdık, yani tan yerinin ağarmasına, imsak vakti denilmektedir.

İmsak vakti ile birlikte yatsı namazının vakti çıkmış, sabah namazının vakti girmiş olur. Bu vakit aynı zamanda sahurun sona erip, orucun başladığı vakittir. Oruç yasaklarının sona erdiği, güneşin batma vaktine ise iftar vakti denir. Bu vakitle birlikte akşam namazının vakti girmiş olur.

Gündüz ve gecenin tam olarak teşekkül etmediği yerlerde, imsak ve iftar vakitleri, buralara en yakın normal bölgelere göre belirlenir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ