İslam Alimi

İmsak Nedir?

Herkesin kullanmakta olduğu takvimlerde yer alanimsak vakti”, oruç tutmak isteyen her Müslümanın için yeme ve içmeyi bırakarak oruca başlama zamanıdır. İmsak vakti sabah namazının da girme vaktini bildirmektedir. İmsak vakti girdikten sonra sabah namazı kılınabilmektedir.

Beş vakit farz namazlardan Sabah namazının vakti imsak ile girmektedir ve güneşin doğmasıyla da bitmektedir. Hanefi Mezhebine göre hafif ışıyıncaya kadar bırakmak, Şafi Mezhebine göre ise erken karanlık iken kılmak daha faziletlidir.

İmsak Vakti İle Alakalı Bir Ayet ve Bir Hadis

“Fecirde beyaz iplik siyah iplikten ayırt edilinceye kadar yiyin, için. Sonra orucunuzu geceye kadar sürdürün “ (el-Bakara, 2/187)

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Bilal ezanına gece okuyor. Abdullah ibni Ümmi Mektum ezan okuyuncaya kadar yiviniz, içiniz.” Hadisi nakleden kişi der ki: İbn Ümmi Mektum gözleri görmeyen bir kimse idi. Kendisine; “sabah oluyor” denmedikçe ezan okumazdı” (Buhari, Ezan, II, 13, Şehadet, II, Savm, 17; Müslim, Sıyâm, 36-39; Tirmizi, Salat, 35; Nesai, Ezan, 9, 10, Sıyam, 30; Ahmed b. Hanbel, II. 9, 57, 123, VI, 44, 54, 185, 186, 433).

Burada bahsedilen Hazreti Bilal’in ezanı, sahur yemeği yiyenleri uyarmak, İbni Mektum’un ezanı ise insanları imsak ve sabah namazı vaktini bildirmek için okunmuş olan ezanlardır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ