GenelYazarlar

İman ve Kur’an İnsana Ne Zaman Emanet Edilmiştir?

Bir Anne Karnında Ne Mucizeler Oluyor Ya Rabbi! Bir bebek anne karnında bütün uzuvları tamamlandıktan sonra, Cenab-ı Hak Cemal-i İlahi’sini gösterir. Bir müddet bebek seyrettikten sonra Allah Cemalini çeker. Bebek Cemal-i İlahi’ye o kadar aşık olur ki Allah’a yalvarır. “Ne olur Ya Rabbi bir daha göster” diye.

Cenab-ı Hak da evet göstereceğim ancak bir şartım var. “Eğer benim emanetlerime muhafaza edersen sana tekrar Cemalimi göstereceğim” der.

Bu konuşmadan sonra Allah sağ eline imanı, sol eline de Kur’an-ı Kerimi emanet eder. Bunun üzerine bebek yalvara yalvara secdeye kapanır. Hamile olan annenin doğumu yaklaştığında anneye yardım için Allah iki melek gönderir. İki melekten biri çocuğun sağ kulağına “Ey Adem oğlu Mevlamız senin kalbine iman nurunu yerleştirdi onu sakın ola söndürme iyi muhafaza eyle” der. Diğer melek sol kulağına “Ey Adem oğlu Cenab-ı Hak o imanı muhafaza etmen için sana bir kitap inzal etti ona iyi sarıl ki imanını koruyabilesin.” der.

İki manevi mesuliyetin altında şuurla düşünen o küçücük yavru ağlar ve der ki “İlahi! senin verdiğin iki emaneti bana unutturacak, seni unutturacak, emirlerini unutturacak böyle bir çile içersinde büyüyeceksem ömrümü kısalt ve beni geri al Ya Rabbi!” der. Sonra doğum işaretleri belirir. İki meleğin yardımıyla bebek dünyaya gelmeyince o iki melek Mevlamıza iltica eder ve yalvarırlar. “İlahi Ya Rabbi! biz bu çocuğu dünyaya çıkarmaktan aciziz, bize yardım et Ya Rabbi!” derler. Mevlamız tecelli eder. Rabbülalemin ana karnında ki çocuğa hitap eder.

“Ey kulum ben kimim?”

Hitabı ilahisine anne karnındaki çocuk cevap verir.

“İlahi Ya Rabbi! sen benim Rabbimsin senden başka ilah yoktur. Ben senin kulunum.” diye mevlamıza hitap eder.

Sonra elleri yumuk alnı altında başı üzerine ağlaya ağlaya dünyaya gelir.

İşte bakınız bizlere anne karnından beri emanet verilmiş. Bize düşen bu emanetleri muhafaza etmek ve Cennet-i Ala’da tekrar Cemal-i İlahi ile müşerref olabilmek için imanımızı ve Kur’anımızı iyi muhafaza etmeliyiz.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu