İslam Alimi

İman İle Olursak Toplu Vururuz O Zaman Zalim Yıkılır…

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

birlik-ve-beraberlik3Suskunluğun misafiri olmak, onunla olmak çoğu zaman iyidir ve güzeldir lakin her zaman suskunlukta iyi değildir. Musalla taşında yatan gibi suskun olmak, insanı bazen günaha sokar, zalimi neşelendirir. Bazen gemiler kendi kendine rüzgâr yardımı ile gider, ama bizimde bazen rüzgâr olmamız, yön vermemiz gerekmez mi? Bu akılsızlık izansızlık edepsizlik ile cehennemde yer kalmayacak, etrafımızda o kadar fikir etmeyecek fikirler, düşünceler var ki şaşırmamak elde değil. Kur’an Sünnet iman yolunu bırakıp, başka yol gitme ile cehennem şaşıracak. Fikirsiz fikirlerle olmanın, yaşamanın cezası cehennem içinde, kaç kat zehir çıkaracak bilinmez! Mülkü zalim, derdi nefret ile olan cehenneme birici mevki bilet alıp, içinde ebedi kalacak bilmem hali ne olacak. Memlekette Mehmetçik ölür, vatandaş, polis ölür, gökte alev çıkar nedir bunlar, neden yaparsınız diye onlara söz söyleyen yok.

Yer çelik, gök çelik feryat ile sallanır, adam olan olmayan çıkmaz meydana, nefret neden çok. Hayat vermek için koşanları, hunharca katl edilir katl edenler kör kuyuda saklanır, o kör kuyuyu kapatan neden olmaz? İhanet zalimlik suyundan içen, leş olur geberir gider mezar onu almaz, leş kargalar beslenir. Haydi, gelin kardeşlikle şu azanları, beraberliğimizle kaynar kazana atalım. Altına verelim odunu ateş ile kaynarken, yandın anam derken tekrar çıkarıp içine atmayalım, akıllanmasını bekleyelim. Bazen kurşun bile delmez fikirsiz fikirlerin fikrini, şartlanmış kabullenmiştir, ondan umut beklemek yerine, zararlı olmayacak bir yerde kendi haline bırakmak gerek, belki yapılan güzellikleri fark eder, kurşun geçmez fikirsizliği yok olur gider. Bırakalım kelimeleri dinlesin anlamaya çalışsın, ne anlam ifade ettiğini idrak etmeye çalışsın.

Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır. (Âl-i İmrân Suresi, 104)
Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte onlar için büyük bir azap vardır. (Âl-i İmrân Suresi, 105)

Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.
(Buharî, Edeb 27; Müslim, Birr 66)

“Birbirinize sırt çevirmeyiniz. Birbirinize kin tutmayınız. Birbirinizi kıskanmayınız. Birbirinizle dostluğunuzu kesmeyiniz. Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz.”
(Müslim İhya’u Ulum’id-Din Huccetü’l-İslam, İmam Gazali, cilt. 2, s.407)

Ne tatlı olur, Nur Kur’an Sünnetin merhametin gönülde ziyafeti. İman ile olursa kul merhamet ile bulunur, nice kerameti. Aklımız başımızda onu Kur’an Sünnet ile kullanalım vermeyelim başkasına vekâleti. İman ile olursak, toplu vururuz, zalim yıkılır ondan sonra imanla yaşayalım saadeti. Bu dünya yatma yeri değil, koşalım dertlere derman olalım var sende, bunun imanla kuvveti. Olalım teslimiyetle Yüce Allah’a teslim olalım, hür özgür olur, soframızda her gün bayram ziyafetin’in NEŞESİ OLUR.

Mehmet Aluç (Kul Mehmet)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ