İslam Alimi

İmam Nikahlı İken Başka Biriyle Resmen Evlenmek İmam Nikahını Bozar mı?

Eşimle imam nikahlı iken ısrarlarıma rağmen resmi nikahla benimle evlenmediği için bir hataya düşüp başka bir beyle resmi nikah yaptım. Ama imam nikahı yapmadım. Sonrasında resmi nikahlı eşimden boşandım. Eski eşimle imam nikahımız devam etmekte midir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, resmi nikahla evlendiğiniz kimse ile kağıt üzerinde mi yoksa gerçek manada mı evlendiniz anlayamadık. Sonuç itibari ile yaptığınız şeyle büyük bir günahtır. Anladığımız kadarı ile siz başka biriyle resmen evlenmişsiniz, ancak eşiniz dinen sizi boşamamış. Bu durumda resmen evlendiğiniz kimse ile kağıt üzerinde evlendiyseniz yaptığınız günahtır ve tövbe etmelisiniz. Eğer resmen evlendiğiniz kimse ile gerçek bir evlilik yaptıysanız girdiğiniz her ilişki zinadır ve çok büyük günahtır. Zira bir kadını imam nikahlı eşiniz boşamadan o kadın başka biriyle resmi nikah yapması veya başka bir erkekle olması sonucu değiştirmemektedir.

Bu durumda günaha düşmüş oluyorsunuz ve halen imam nikahlı eşiniz ile nikahınız bulunmaktadır. Siz kadınlara devamlı tavsiye ediyoruz. Resmi nikah yapılmadan imam nikahı yapmayınız. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ