EvlilikNikah

İmam Nikahlı Beraberlikler ve İkinci Evlilikler Doğru mudur?

İmam nikahlı beraberlikler ve ikinci evlilikler doğru mudur?

cevapKur’an-ı Kerim, adaletli davranacağına inanan kimselerin dörde kadar kadınla evlenmelerine izin vermiştir. Erkeğin ilk eşine karşı olan tüm hak ve sorumlulukları diğer eşleri için de geçerlidir. Müslüman olmayan yerlerde erkeğin birden çok kadınla birlikteliği oldukça yaygındır. İslam, evlilik dışı beraberlikleri kesin olarak yasaklamış evliliği dört kadın ile sınırlamıştır.

Kur’an’daki hükümleri değiştirmeye kimsenin gücü yetmeyeceğine göre Kur’an’ın tanıdığı birden çok kadınla evlenme hakkına mani olunamamıştır. Bugün bu, çok yaygınlaşmıştır.

Menfaatleri söz konusu olduğunda dindarlaşan fakat aleyhlerine olduğu zaman dinin hükümlerini görmezlikten gelenlerin sayısı oldukça fazladır. Kanunlar bu gibi durumlarda devreye girip zulme engel olmak için vardır. Bu nedenle ikinci eşle alakalı hukuki düzenleme yapılması çok acil olan ihtiyaçlardandır. Aksi durumda yalnızca kendimizi kandırırız ve İslam’ın bir hükmü, menfaatinden başka bir şey düşünmeyen kişilerin elinde bir zulüm vasıtası olarak kullanılabilir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu