Nikah

İmam Nikahının Şartları Nelerdir?

Hocam yüce İslam dinimizde İmam nikahının şartları nelerdir? Bu konu hakkında bize bilgi verir misiniz?

Cevap: İslam dininde nikah konusu çok önemli konulardan biridir. Bu nedenle fıkıh kitaplarında nikah konusu ayrı bir bölümde yer almaktadır. Yüce İslam dininde yer alan bütün konunun belli başlı kuralları ve şartları vardır. İmam nikahı veya dini nikah diye bilinen nikah aslında nikahın kendisidir.

İmam Nikahının Şartları

Zira Yüce yaratıcı katında makbul olan tek nikah İslam kaideleri üzerine yapılan nikahtır. Günümüzde resmi nikahta olduğundan dolayı İslam toplumu bu iki nikahı bir birinden ayırmak için imam nikahı veya dini nikah demektedir. İmam nikahının dolayısı ile İslam dininde nikahın şartlarını bir hadis i şerif zikrederek nakledelim. Peygamber Efendimiz (s.a.v) nikahın şartları konusunda şöyle buyurmuştur:

“Veli ve iki güvenilir şahit olmadan nikâh olmaz. Bu şekilde kıyılmayan nikah batıldır. Anlaşamazlarsa sultan, velisi olmayanın velisidir.” (Ebû Dâvûd, Nikâh, 20; Tirmîzî, Nikâh, 14; İbn Mâce, Nikâh, 15; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 6/66.)

Önemli not: İslam dininde nikahı ilan etmek çok önemlidir. Zira şahitlerin nikahta yer almasıda bu nedenledir. Peygamber Efendimizin düğünlerde insanlara yemek verilmesini tavsiye etmesi de bu ilan hikmeti iledir.

Hadiste zikredilen veli; baba, dede, oğullar, erkek kardeşler amca gibi yakın akrabalardır. İki şahit ise İslam dinine göre şahitlik yapabilecek iki kişiden oluşmaktadır. Peygamber Efendimiz erkekler için nikah anında veli aramamaştır ve kadınlar için de velinin evliliğe onayını yeterli görmüştür. Tabi ki bu uygulama İslam dininde evliliği kolaylaştırmış ve sağlıklı ailelerin kurulmasına yardımcı olmuştur.

Sitemizde yer alan ve tasavvuf konusu ile bağlantılı olan Gizli Yapılan İmam Nikahının Geçerliliği Nedir? ve Resmi Nikah Yapmadan İmam Nikahı Yapmak Doğru mudur? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Selamun aleyküm kaynım imam nikahı yapmak istiyor iki ailelerinde rızası var kız müslüman değil ojesi var bu dogru mudur yanlı şmı çıkartmalı mı?

    1. Eğer kadın Müslüman değilse çıkarması gerekmez. Zira zaten Müslüman değildir. Müslüman bir erkek Müslüman olmayan bir ehli kitap ile evlenebilir.

  2. Dinde ikinci eş alma durumu nasıl olmalıdır … birinci eşin haberi olmadan ve aynı şekilde anne baba gibi yakın kişilerin haberi olmadan 2. Kişiye imam nikahı kıyılabilinir mi ? Bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

  3. Arkadaşın kaşığıyla yemek yedim kaşığa bulaşan arkadaşın türkrüğü dolayısıyla bana geçti ilerde doğacak çocuklarım arladasin genini taşırmı

  4. Nikahimda sahitlere ucer defa sahitmisiniz diye soruldu ancak sahitin birinin iki defa sahitim dedigini duydum nikah gecerlimidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu