Nikah

İmam Nikahı Yaptığım Eski Nişanlım Beni Boşamamış Bu Durumda Çocuğum Veledi Zina mıdır?

Önceden nişanlımla dini nikah kıyıldı fakat anlaşamadık ayrıldık . Babamlar nikahın düştüğünü söyledi ben başka biriyle evlendim 5 senedir evliyim 1 yaşında kızım var şimdiki eşimin içi hiç rahat değildi acaba o kişiyle nikahın düştü mü diyordu bende babama her sorduğumda bitti diyordu önceki nişanlımı aradım nikahı düşürdük o da unutmuş nasıl unuttum dedi böyle şeyi şimdi eşimle dini nikah kıyacağız şimdi benim çocuğum veledi zina çocuğumu çok korkuyorum kendi kendimi yiyorum bittim mahvoldum keşke bunlar olmasaydı.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, ortada bir günah söz konusu. Ancak bu işlenilen günaha bazı kimseler sebep olsa da bu sebebiyetin en büyük nedeni cahilliktir. Anladığımız kadarı ile ortada bir kasıt söz konusu değildir. Sorunuzdan anladığımız kadarı ile çocuğunuz “veledi zina” olduğu için çok korkuyor ve üzülüyorsunuz. Ancak siz sanki çocuğunuz bu durumda diye üzülüyorsunuz. Siz bu durumdan çok düştüğünüz duruma üzülmeli ve tövbe etmelisiniz. Zira bu durumdan çocuğunuz sorumlu değildir ve dinen çocuğunuzun hiç bir eksikliği yoktur. Dinen çocuğunuz nikahlı anne ve babadan doğan bir çocuktan farksızdır. Bu konudaki bir hadis i şerif şöyledir:

Rasulü Efendimiz (s.a.s.) “Veled-i zînaya annesinin, babasının günahından hiç bir şey yoktur.” buyurmuştur. (Hâkim, Müstedrek; Münâvi V/372)

Bu durumun sorumlusu önce aile büyükleriniz sonra ise sizsiniz. Bundan dolayı samimiyetle tövbe etmelisiniz. Size tavsiyemiz bu konuyu fazla dillendirmemenizdir ve çocuğunuzun bir şekilde bu konuyu öğrenmesini doğru bulmamaktayız. Tavsiyemiz dini nikahınızı yaptırmanızdır. Daha sonra ise bunu bir ders bilerek dini konularda ki bu hassasiyeti ömür boyu taşımanızdır. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun ve ailenizden huzursuzluğu uzak eylesin inşaallah.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu