Sorularınız

İmam-ı Azam İle Hz. Musa (a.s) Arasında Geçen Diyaloğun İçeriği Nedir ?

İmam-ı Azam efendimiz ile Hazreti Musa (a.s) arasında manevi alemde geçen diyaloğun içeriği nedir ? İmam-ı Azam Efendimize hadislerde işaret var mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bahsettiğiniz olayın Hazreti Musa ile İmam ı Gazali arasında geçen konuşma olduğunu düşünüyoruz. Dolayısı ile Hazreti Musa ile İmam ı Azam arasında böyle bir konuşma kaynaklarda yer almamaktadır. Hazreti Musa İle İmam-ı Gazali Arasın Geçen Konuşma için ise bu konuya başvurabilirsiniz.

İmam ı Azam hakkında şöyle bir hadi i şerif bulunmaktadır: “İman, süreyya yıldızına çıksa, Fars oğullarından biri elbette alıp getirir” (Buharî, Tefsir 62) buyrulur. Tabi ki hadis i şerifte İmam ı Azam’ın adı geçmemektedir. Ancak Pek çok İslam alimi bu hadis-i şerifin İmâm-ı Azam hakkında gerçekleştiğini ifade etmişlerdir. (1.bk. Manastırlı İsmail Hakkı Efendi, Mevahibu’r-Rahman fi Menakib-i İmam Ebu Hanife en-Numan.)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Sitemizde kendini kanıtlamış yazarlarda mevcuttur. Sizde bu yazarlar arasına girmek isterseniz bize ulaşın.
Soru Sorun Cevaplayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu