Sorularınız

İmam-ı Azam İle Hz. Musa (a.s) Arasında Geçen Diyaloğun İçeriği Nedir ?

İmam-ı Azam efendimiz ile Hazreti Musa (a.s) arasında manevi alemde geçen diyaloğun içeriği nedir ? İmam-ı Azam Efendimize hadislerde işaret var mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bahsettiğiniz olayın Hazreti Musa ile İmam ı Gazali arasında geçen konuşma olduğunu düşünüyoruz. Dolayısı ile Hazreti Musa ile İmam ı Azam arasında böyle bir konuşma kaynaklarda yer almamaktadır. Hazreti Musa İle İmam-ı Gazali Arasın Geçen Konuşma için ise bu konuya başvurabilirsiniz.

İmam ı Azam hakkında şöyle bir hadi i şerif bulunmaktadır: “İman, süreyya yıldızına çıksa, Fars oğullarından biri elbette alıp getirir” (Buharî, Tefsir 62) buyrulur. Tabi ki hadis i şerifte İmam ı Azam’ın adı geçmemektedir. Ancak Pek çok İslam alimi bu hadis-i şerifin İmâm-ı Azam hakkında gerçekleştiğini ifade etmişlerdir. (1.bk. Manastırlı İsmail Hakkı Efendi, Mevahibu’r-Rahman fi Menakib-i İmam Ebu Hanife en-Numan.)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu