Genel

İlahi Sözleri

İlah kelimesi E-LE-HE veya E-Lİ-HE fiilinden türetilmiştir. Kulluk edilen, kendisine yönel ilen, tapınılan, azameti karşısında hayrete düşülen anlamlara gelmektedir. ilah kavramı etrafında yapılan diğer tariflerden anlaşıldığına göre ilah, kendisine ibadet ve itaat edilen varlıktır. Bu varlık Allah olabileceği gibi, Allah’tan başkaları da olabilir. Ama Allah’ın dışındaki diğer ilahlar sahtelik ve batıllıkla muttasıftırlar.

İlahiler ruhumuzun besleyici bir parçası olsa da Türk Dil Kurumuna göre Allah C.C. övmek, ona dua etmek için yazılıp makamla okunan nazım olarak tanımlanmaktadır. Allah C.C. övmek, dua etmek ve en büyük aşkın O’na aşk olduğunu belirtmek amacıyla yazılmış, bestelenip belirli makamlarla okunan dini halk edebiyatına ilahi demekteyiz. İlahiler tarikatlara göre değişik isimler almaktadır Mevlevilerde ayin Bektaşilerde nefes Alevilerde deme veya deyiş diğer tarikatlarda de cumhur adını almaktadır.

İlahiler dinimizin önemli bir parçasını oluşturmuştur. Her dinin farklı ilahileri olsa da dinin kutsal metinlerinin bir parçasını oluşturup, kutsi bir mahiyete sahip olabilir veya sadece o dinin inandığı manevi mefhumları övmek için inananlar tarafından yazılmıştır. İlahiler dinimizin eğitiminin önemli bir parçasıdır. Bazı inanışlarda ilahi söylemek ibadet olsa da ilahi söylemek çoğu inanışta belirli ibadetlerin sadece bir parçasını oluşturur.

İlahiler ise ilahi sözleri ve bestesiyle akılda kalıcı hale gelmektedir. Birçok ünlü ilahi sanatçımızın çok akılda kalıcı ilahi sözüne sahip ilahisi ve kulakta güzel bir tını bırakan bestesine sahiptir. Dillerimizden düşmeyen ilahi sözlerinde ana tema ise Allah C.C. ve Hz Muhammed S.A. sevgisi öne çıkmaktadır. Yazılan ilahilerin ortak özelliklerini sayacak olur isek.

İlahinin genel özellikleri şunlardır

  • Hece ölçüsünde 7, 8 ve 11 ‘li kalıplar tercih edilmiştir.
    Dörtlüklerden oluşmaktadır ve sayısı 3 – 7 arasında değişir.
    Kendine özgü sözlere ve ezgiye sahiptir.
    Hem koşma, hem semai biçiminde ve hem hece hem de aruz ölçüsüyle yazılmıştır.
    Genelde ilahi sözleri içinde söz yazarının mahlası geçer.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. Bende ilahi dinlemiyi çok seviyorum çoğu zaman bestesi güzel olan ilahiler ağzıma dolanıyor bende ilahinin sözlerini ezberlemek istediğimde bu siteden faydalanıyorum çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu