Kutsal Kitaplar

İlahi Kitaplar Nelerdir? Hangi Peygamberlere Gönderilmiştir?

Bu konuda yüce Mevlamızın ademoğluna göndermiş olduğu ilahi Büyük Kitaplar hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Peki, İlahi kitaplar nelerdir? Hangi peygamberlere inmiştir. Şimdi bu konular hakkında bilgiler verelim.

Büyük Kitaplar Hakkında Genel Bilgiler

Başka ilahi kitaplar çeşitli nedenlerle değiştirilmiştir. Ancak Kur´an-ı Kerim, Peygamberimiz (s.a.v.)´e geldiği gibi korunmaktadır. Yahudi, hıristiyan ya da başka inanca bağlı olanların da takip ettikleri yolları bırakıp Müslüman olmaları, din olarak İslam´ı kitap olarak ta Kur´an-ı Kerim´i seçmeleri gerektiğini Allah bildirmiştir.

Kuran-ı Kerim bugüne kadar ve bundan sonra da kıyamete kadar geldi­ği haliyle korunma altındadır. Tüm dünya Müslümanlarının okuduğu Kur´an birbirinin aynıdır. Allahu Teala, Kur´an-ı Kerim´de bunu garanti edeceğini şu şekilde bildirmiştir:

“Muhakak ki zikri (Kuran-ı Kerim´i) biz indirdik, (kıyamete kadar) O´nu biz koruyacağız,” (Hicr: 15/9)

Başka ilahi kitaplarda ise durum değişik olup birbirini tutmayan İncil ve de Tevrat bulunmaktadır. Bunun nedeni de kilise papazları, sinagog ve havra hahamlarının zevk ve saltanatlarına muhalif olan ayet ve hükümleri değiştirmiş olmalarıdır.

İlahi Kitaplar Hangi Peygamberlere Gönderilmiştir?

  • Tevrat: Hazreti Musa´ya indirilmiştir.
  • İncil: Hazreti İsa´ya indirilmiştir.
  • Zebur: Davud Peygambere indirilmiştir.
  • Kuran-ı Kerim: Peygamberimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.)´e indiril­miştir.

İlahi Kitaplar Nelerdir?

İslam dininde 4 büyük İlahi kitap vardır ve bu ilahi kitaplar sırasıyla şu şekilde inmiştir.

1. Tevrat

Hazreti Musa´ya indirilmiştir. Tevrat’ta Peygamberlerin hayatla­rından, İsrailoğulları´nın Mısır´dan çıkışından, ibadetlerden, kurban ve de bayram merasimlerinden İsrailoğullan´nın Tur Dağı´ndan Ken´an yur­duna gelmelerinden bahsedilmektedir tevratta.

2. İncil

Hazreti İsa´ya indirilmiştir. İncil´de Tevrat gibi hüküm bil­diren kitap olup, ibadetlerden bahseder.

3. Zebur

Davud Peygambere indirilmiştir. Zebur, Tevrat´tan ayrı hüküm getirmemiştir, içinde ahlaki nasihatlar ve ilahiler vardır.

4. Kuranı Kerim

Peygamberimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.)´e indiril­miştir. Ondan bize kadar hiç kimsenin itiraz edemiyeceği, şüpheye düşemeyeceği bir kesinlikle ulaştırılmıştır. Allahu Teala´dan geldiği gibi korunmuş olan tek ilahi kitap Kuran´ı Kerimdir. Allah’u Teala tara­fından tüm insanlığa gönderilmiş kıyamete kadar O´nun hükmünün geçerli olacağı Allah tarafından bildirilmiştir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Bu site rezalet korkunç kelimeler yetersiz kalıyor. Tamam iyi bilgiler var ama benim aradığım bilgi yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu