Namaz

İkindi Namazından Sonra Nafile Kılınır mı?

İkindi namazı kılındıktan sonra akşam namazına kadar olan süre içerisinde nafile namaz kılına bilir mi ve eğer ikindi namazımı kılamadıysam akşam ezanın okumandan önceki kerahat vaktinde kıla bilir miyim?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, bilmeliyiz ki ikindi namazının farzı kılındıktan sorsa bir Müslüman akşam namazına kadar olan süre içerisinde nafile namaz kılınmamalıdır. Çünkü İslam dininde en uygun olanı böyle yapmaktır. Ancak bir mani dolayısıyla geçmiş olan bir kaza, hayati bir durum, uykuda kalma ve ya unutma gibi durumlarda kılınmamış olan ikindi namazının farzı, akşam vakti girene kadar yani akşam ezanı okuyana kadar kılına bilir. Unutmamalıyız ki akşam ezanı okunmadan önceki kırk beş dakika kerahat vaktidir ve bu vakitte namaz kılmak mekruhtur. Ancak ikindi namazının kılınması veya geciktiği takdirde mecburiyetten dolayı kerahat vakitte sadece ikindi namazının farzı kılına bilir. Büyüklerimiz ikindi namazından akşam namazına kadar olan vakti daha çok Kuran ı Kerim okuyarak, dini sohbetler yaparak ve yüce Mevla’mızı zikir ile meşgul olmuşlardır. Mevla emanet olun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu