SorularınızYazarlar

İki Sevgi Bir Gönüle Sığmaz Ne Demektir ?

Hayatın içinde yaşayan kul bazen sevinçle sokağa fırlayan insanoğlu, bazen de üzüntü ile dışarıya yavaş çıkacak. Bazen sokaklar sana geniş ferah gelecek bazen de dar gelecek, bazen de yüreğinin sana dar gelecek seni nefessiz bırakan acıların gibi, sırtına yük olarak binecek. Bazen seni mutlu eden gönlün seni gökyüzüne kadar uçuracak, bazen de küçültecek bir avuç kalacaksın. Bazen aramadan bulacaksın, bazen bulduğunu kaybettiğin için üzülecek ve acı çekeceksin. Her zaman sana sevinç veren kalabalıklar, bu defa seni boğacak, nefes alamaz hale geleceksin, kaçmak nefes almak için dağlara kaçacak oradan da rahata eremeyeceksin. Bazen gönlünde taşıdığın sahte mutluluk, birkaç gün seni mutlu edecek ama çoğu zamanda seni üzecektir.

İşte dünya hayatında yaşarken kendisinin Müslüman olduğunu unutan, medeniyet diye, dini kabul etmeyen, dinden Nur Peygamberden haberi olmayan kul, dünyada sevgi diye peşinde koştukları bir anlık zevk verecek ve sonunda zevk vermez hale gelince de acı ve ıstırap verecektir. Bugün doğru dediğine yarın, yanlış diyecek. Dün sevinçle peşinde koştuğu fikirlerin, hiçte kendisine fayda sağlamadığını görecek ve kahır olacak, üzülecek, şaşkın biçare zavallı bir halde ne yapacağını bilmeden, boş akıl gönül ile hayatını zindana çevirecektir. İnsan, kendisine Rehber olarak ölümsüz olanı almayınca, hayatı ömrü fikri zandan da kalmış gibi oluyor acı ve ıstırap çekiyor.

İnsan kendine Rehber olarak önce Yüce Allah’a teslimiyeti seçecek, Sonra Nur Kur’an ve sünneti seçecek. Kalbi -diğer ismi ise gönül dediğimiz- ortadan ikiye bölerek bir kalbe iki sevgi sığdıramayız. Aklın nuru, hayatın nuru, karanlık akılları fikirleri nurun zülüfleri ile aydınlatan Yüce Allah’a gönülde yok ise, veya varda onun yanında da dünya sevgisi, para sevgisi veya çok fazla kazanma hırsı bir arada olursa, birbiri ile bir arada durmaz ve o gönüle sığmaz. Dünya peşinde giderde yanlışlıklar ve üzüntüler içinde kalınca ve gönülde buda hali ile Allah sevgisini silince, sığınacak bir liman bulmaya imkân veremediği için, acılar ve sıkıntılar içinde bocalayacak duracaksın.. Ama sadece gönülde Allah sevgisi olursa, gelen acılara da, dertlere de sabırla tahammül eder, bunun bir imtihan dünyası olduğunu düşünür, sabırla Yüce Allah’a sığınır beklersin, yıkılmadan yoluna devam edersin.

Akıllı insan kalbine dönüktür. Kalbiyle, kalbini nurlandırmakla, nefsin işgaliyesinden kurtarmakla meşguldür. Kalbini masivadan kurtarıp Hazret-i Allah‘ı ve Resullulah’ı yerleştirirse o zaman imanı kemale erer.
Başka sevgiler kalbi öldürür. Bir kalpte iki sevgi yaşamaz. Âyet-i kerime’de:

“Allah hiç kimsenin göğsünde iki kalp yaratmamıştır.” buyuruluyor. (Ahzâb: 4)

“O gün ki, ne mal fayda verir ne de oğullar. Meğerki Allah’a tamamen salim ve temiz bir kalp ile gelenler ola.” (Şuârâ: 88-89)

 

Âlemlere Rahmet olan nur Peygamber:

“İyi bilin ki insanda bir et parçası vardır. O iyi olursa bütün ceset iyi olur, o bozulursa bütün ceset ifsat olur. O et parçası kalptir.” (Buhârî)

 

Allah ve Resulü ve nur Kurandan başkası var ise gönülde bu insanı Hak’tan ve hak olan yolda uzaklaştırır. Bir kalpte Allah varsa başka bir şeyin olması mümkün değildir. Olmaz. O kalbe başka bir sevgi girmişse zuhur etmiş ise, Yüce Allah (c.c.) o kalpte tecelli etmez. Önce Kilidi açmak için kalbi gönlü temizlemek arındırmak gerek Yüce Allah’a teslimiyet nur Kur’an ve Resulü ile olur. Yüce Allah(c.c.)  tecelli etmesi için kalp kilidinin bunlar ile açılması lâzım, kalp kulağının açılması lâzım, kalp gözünün açılması lâzım. İnsan ancak kalp vasıtasıyla bunları kalbinde taşır ise hikmetle idrak edebilir. İlim, amel, ihlâs merhamet edep üzere melekiyet sıfatına nail olur, aksi halde aşağıların aşağısı olan hayvani melekeye iner. Selam ve dua ile kardeşlerim.

Mehmet Aluç (Kul Mehmet)

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu