DuaSorularınız

İhlas Suresini Kaç Kez Okursak Allah Bizi Bağışlar

Bu duayı kaç kez okumalıyız günde bazıları 50 bazıları 10 falan şeyler diyorlar.

İhlas suresini kaç kez okursak Allah bizi bağışlar sorusunun cevabı: Değerli ziyaretçimiz, şüphe yok ki bütün sureler değerlidir, fakat bununla birlikte İhlas suresi çok değerli surelerden biridir. İhlas suresi ve hakkında bilgi için İhlas suresi başlıklı konuya başvurabilirsiniz. Fakat şunu bilmelisiniz ki ihlas suresini şu kadar okursan şöyle olur gibi söylemlerin çoğu İslam alimlerin tavsiyesidir. Bu açıdan baktığımız taktirde istediğiniz kadar okumanızda fayda vardır. Bizim size tavsiyemiz ise hadis i şeriflerden yola çıkarak olacaktır. Öncelikle bu konu ile alakalı örnek hadislere yer verelim.

Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Sizden biri bir gecede Kur’an-ı Kerim’in üçtebirini okumaktan aciz midir?” diye sordu. “Buna hangimiz güç yetirebilir?” dediler. Resulullah (sav): “Allahu Ahad, Allahu’s-Samed (İhlas süresi) Kur’an’ın üçtebiri dir” buyurdu. ( Buhari, Fedailu’l-Kur’an 13, Tevhid 1; Müslim, Müsafirin 259, (811); Tirmizi, Sevabu’l-Kur’an 11,)

Peygamberimiz bir diğer hadisinde şöyle buyurmuştur:Kim Kul hüvallahu ahad süresini günde iki yüz sefer okursa, üzerindeki kul borcu hariç, elli yıllık günah (amel defterinden) silinir.( Tirmizi, Sevabu’l-Kur’an 10, (2900))

Bu zikrettiğimiz hadis i şeriflerden anlıyoruz ki İhlas suresini bir defa okumak Kuran ı Kerimin üçte birini okumaya eşittir. Bununla birlikte günde iki yüz defa okumak ise kul borçları haricinde elli yıllık günahın affına vesile olmaktadır ki bu elli seneyi bir ömür olarak değerlendire biliriz.  Özetle, yüce Mevla’mız biz kullarını bağışlamak için nedenler aramaktadır. Zira Mevla’mız bütün kullarını sevmekte ve Cennete sokmak istemektedir. Bu affa vesile bazen işlediğimiz bir hayır, bazen yaptığımız bir dua, bazende okuduğumuz bir ihlası şerif vesile olabilir. Yeter ki biz kullar acizliğimizi Rabbimize samimiyet ile arz edebilelim. Yüce Mevla’mız bütün günahlarınızı bağışlasın ve size hayırlı ameller işlemeyi nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Allah razı olsun bızı bılgılendırdıgınız ıcın esselamun eleykum verahmatullahı ve beraketuhu

  2. İhlas-ı Şerifeyi çokca okumalı, İhlas suresinin fazileti hakkında pek çok hadisi şerif vardır. Nakşibendi yolunun büyükleri ve o güzel yolun salikleri Hatme-i Hacegan ismini verdikleri toplu zikirlerinde bin ade okurlar. Üstad Bediuzzaman hazretleri de Arefe günü bin ihlas okuduklarını risalelerinde bildiriyor.

    Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki:

    “Her kim uyumak istediğinde sağ tarafına yatar da, 100 kere İhlas suresini okursa, kıyamet günü olduğunda, Rab Teala ona:

    -Ey Kulum! Sağ tarafından cennete gir- buyurur”

    (Tirmizi, Fedailül-Kuran, 11; Darimi, Fedailül-Kuran, 27)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu