DuaSorularınız

İhlas Suresini 200 Kez Okursak 50 Yıllık Günahlarımız Silinir mi?

İhlas suresini 200 kez okuyacağım her bir kez okuduğumda başına Bismillahirrahmanirrahim ve sonuna amin demek zorunda mıyız yoksa bir kez yeter mi başına ve sonuna demek. Birde İhlas suresini 200 kez okursak 50 yıllık günahlarımız silinir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bir hadis i şerif de bahsettiğiniz konu şöyle yer almaktadır:

 – Hazreti Enes (r.a) naklettiği bir hadis i şerif şöyledir: “Kim Kul huvallahu ahad suresini günde iki yüz sefer okursa, üzerindeki kul borcu hariç, elli yıllık günahı (amel defterinden) silinir.” (Tirmizi, Sevabu’l-Kur’an 10, (2900))

Dolayısı ile ulaştığınız bilgi doğrudur. Peygamber Efendimiz bu hadis i şerifinden anlaşıldığı üzere 2oo sefer İhlas suresi okuyan bir kimsenin kul hakkı haricinde elli yıllık günahı af olmaktadır. Fakat şu bilgiye de yer vermeliyiz ki okuduğumda elli yıllık günahım af oluyor o halde günah işlesem de bir şey olmaz, düşüncesi İslam dini açısından çok tehlikeli bir düşünce olacaktır. Bu konuda dikkatli olunmalıdır. İslam dininde verilen bu müjdeler kulun affına vesiledir, yoksa asla günah işlemeye kapı açması için değildir. Bu konuya özellikle değiniyoruz. Zira bu gibi konularda bir çok yanlış anlaşılmalar olabiliyor.

İhlas suresini nasıl okuyacağınıza gelince ise ilk başta besmele çekmelisiniz ve daha sonra duayı bitirdiğiniz her seferinde amin demenize gerek yoktur. Fakat duaya her başlayışınız da “Allah’u Ekber” demeniz gerekmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu