Oruç

İftar ve Bereketi

İftar ve bereketi. Müslümanlar için rahmet kapılarının açıldığı, bereketlerin her an üzerimize yağdığı ve duaların büyük ölçüde kabul olduğu Ramazan ayındayız. Önemli olan bu ayın bereketlerinden en iyi şekilde yararlanarak, tam anlamıyla bu mübarek ayı yaşayabilmemizdir.

Ramazan ayın en önemli bereketli anları şüphesiz “İftar” vaktidir. Müslümanlar sahurlarını yaptıktan sonra oruç için Allah’a niyet ederler ve artık akşam vakti yani İftar zamanı gelinceye kadar sabırla ve oruçlarını zorda kalmadıkları sürece bozmadan bu bereketli zamanı beklerler. “ Ramazan ayı geldiğinde rahmet kapıları açılır.” ( Buhar-i Müslim) Bu ayete baktığımız zaman ne kadar çok anlam içerdiği aslında hiç şüphesiz gerçektir. Müslümanlar olarak bizlere düşen görev bu ayın bereketlerinden en iyi şekilde yararlanmayı bilmemiz gerekir. Söylediğimiz gibi İftar vakti ramazan ayının en bereketli zamanıdır. Akşam ezanı duyulur duyulmaz etraf sessizleşir ve insanlar oruçlarını su, hurma gibi nimetlerle açarlar. Artık insanlar Allah için niyet ederek tuttukları oruçlarını büyük bir sevinçle, dualarla açarak bu güzel ayın bereketine katılırlar. Müslümanların ortak buluştuğu nokta olan iftar vakitleri çok hayırlı anlardır ve insanlar bu bereketli anın tadını çıkartırlar.

Gün boyunca tutulan oruç, susama hissi, acıkmanın verdiği mükemmel yorgunluk ve dayanma gücü iftar vakti geldiğinde artık yerini huzura bırakır. İnsanlar, yemekler hazırlar, en güzel tatlılarını bu vakit için özenle yaparlar. İftar için yemeğe misafir davet edilir yada komşulardan fakir kimseleri bu iftar yemeklerine çağrılarak aynı zamanda Allah katında çok büyük sevaba girilir. Bu bereketli anda aynı zamanda kurulan iftar çadırları vardır ve buralar öyle bereketli yerlerdir ki insanlar burada oruçlarını hep beraber en güzel hislerle açarlar. Allah’a bu çadırlarda dualar edilir ve verdiği nimetler için şükredilir. Bu çadırlar aynı zamanda fakir kişiler yani tek başına yaşayan ve yemek yapamayacak durumda olan yaşlılar için, kimsesi olmayan gençler, çocuklar içindir ve bu iftar yerleri yani çadırları özenle yapılmalı verilen yemeklere yine özenle dikkat edilmelidir. Müslümanlar için bu bir ayın bereketi ve hayrı diğer bütün aylardan daha büyük sevaplar demektir.

İşte bu rahmet kapılarının açıldığı ve duaların büyük ölçüde kabul olduğu bu bereketli ramazan ayının iftar vaktini en iyi şekilde yaşamak gerekir. Sadece evlerinizde bulunmayın ve mübarek anlarda Camilerimizi ziyaret edin ve insanlarla beraber iftar açınki bu ayın bereketini daha doğrusu iftar vaktinin bereketini en iyi şekilde yaşayabilin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu