Genel

İddaa Tarzı Oyunlar Haram mıdır?

İddaa ve benzeri oyunlar haram mıdır?Ayetler ve hadisler eşliğinde bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, buyrun bu konuyu ayetler ve hadisler eşliğinde cevaplayalım. Yüce Mevla’mız kumar(İddaa) konusunda şöyle buyurmaktadır; Diyanet Meali: Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. (Mâide Sûresi, 90)

İddaa türü şans oyunları haksız kazanca girdiği için bu kazançlar İslam dininde helal değildir. Yüce Mevla’mız başka bir ayeti kerimede şöyle buyurmaktadır; Aranızda birbirinizin mallarını haksız yere yemeyin. İnsanların mallarından bir kısmını bile bile günaha girerek yemek için onları hâkimlere (rüşvet olarak) vermeyin.(Bakara 188)

Kumarı (iddaa) düzenleyenleri Hakim olarak düşünürsek kumar oynayanlar ise küçük paraları bir nevi rüşvet olarak vererek büyük paralar kazanma peşinde koşmaktadır ki bu yüce Mevlamızın kesinlikle yasakladığı bir şeydir.İşte bu oyuna dinimiz haramdır demektedir! iddaa da günümüzdeki kumar çeşitlerinden biridir!

Peki,İddaa Tarzı Oyunlar Kumar mıdır?

Değerli ziyaretçimiz,ortada bir alışverişin olmadığı şeyler gibi, alın teri olmayan ve şansa dayalı olan her kazanç kumar sınıfına girer.Helal yani,doğru bir kazanç için emek veya meşru bir ticaret gerekmektedir.

iddaa gibi Kumarlarla ilgili Hadisi Şerifler

1. H.zİbni Abbas (ra) anlatıyor: “Resulullah (sav) iki yarışçının yemeğini nehyetti: Müsabaka ve kumar.”(Ebu Davud, Et’ime 7, (3754).

2.Hz. Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “Resülullah (sav) buyurdular ki: “Sizden kim yemin eder ve yemininde: “Lât ve Uzza’ya kasem olsun!” derse hemen “Lailâhe illallah!” desin. Kim de arkadaşına: “Gel seninle kumar oynayalım” derse hemen (birşeyler) tasadduk etsin. (Buhâri, Eymân 5, Tefsir, Necm, Edeb 74, İsti’zân 52; Müslim, Eymân 5, (1647); Ebu Dâvud, Eymân 4, (3247); Tirmizi, Nüzür 17, (1545); Nesâî, Eymân 11, (7, 7).

Aklıselim olana iddaa nın haram olduğu konusunda bu ayetler ve hadisler gayet açıktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu