Dua

Hz. Yunus’u Hidayete Erdiren Duayı Nasıl Okumalıyız?

Hayırlı çalışmalar efendim; Hazreti Yunus’un balık karnındayken ettiği duayı nasıl okumalıyız. Bazı yerlerde 2 rekat hacet namazı kıldıktan sonra selam verip doğruca secdeye gidip alnımız yerdeyken 41 defa “Lâ ilâhe illâ ente, sübhâneke, innî küntü mine’z-zâlimîn” duasını okuyup yine secdedeyken hacetimizi bildirmemiz gerektiği söyleniyor. Acaba secdede Kuran-ı Kerim’den ayetler okunup dua edilir mi? Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bizim sizlere devamlı söylediğimiz bir şey var ki oda duada adetten çok nasıl yapıldığından çok samimiyet önemlidir. Bu duayı okumanın en güzel yolu ve şekli Hazreti Yunus’un bu duayı okuduğu vakit içerisinde ki pişmanlığı anlamaya çalışmak ve aynı duyguyu yaşayarak söyleyebilmektir. Tabi ki bu duayı bir Peygamber dili ve düşüncesi ile yapmak mümkün değildir. Ancak elimizden geldiğince bu hale bürünmeliyiz ve yaptığımız hatalardan dolayı pişmanlık duyarak bu duayı yapmalıyız.

Hazreti Yunus’un Duası

Duanın önce Arapça metnine sonra Arapça okunuşuna veya daha sonra Türkçe anlamına yer vereceğiz.

Hz.-Yunus-Duası

Hazreti Yunus’un Duasının Anlamı

21.87 – “Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Seni eksikliklerden uzak tutarım. Ben gerçekten (nefsine) zulmedenlerden oldum”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu