Efendimiz

Hz. Peygamberin Haber Şeklindeki Mucizeleri

Bu tür mucizeler yani haber şeklindeki mucizeler, Hazreti Peygamber Efendimizin bir eğitim veya öğretim görmediği halde insanlık tarihinde geçmiş olan veya geleceğe dair olarak bildirmiş olduğu haberlerdir. Bunlar Peygamberin mucizeleridir.

Haberi mucizeleri örneklerle bir kaç madde olarak şöyle sayabiliriz:

1. Hazreti Peygamber efendimizin daha önceki yaşamış ümmetlerin tarihini hiç okumadığı ve duymadığı halde, Yahudi Hristiyan bilginlerinin, geçmiş peygamberler ve eski ümmetler hakkındaki birçok çeşitli değişik sorularını vahiy ile cevaplaması haberi mucizilere bir örnektir.

2. Peygamberimiz Bedir Savaşının olduğu günde, kafir düşman ordusundan kimlerin savaş meydanında nerede öldürüleceklerini ashabına önceden söylemiş ve sonrasında buyurduğu üzere olaylar vuku bulmuştur. (Müslim, “Cennet”, 17).

3. Kuran’ı Kerimdeki “Yakında o (müşrik) topluluğu bozulacak ve onlar arkalarını dönüp kaçacaklardır” (el-Kamer 54/45) ayeti kerimesi Mekke’de inmiştir ve bu yüce ayetin vermiş olduğu haber, Bedir Savaşı gününde gerçekleşmiştir.

4. Yine Kuran-ı Kerim’de yer alan “Kuran’ı sana farz kılan Allah, elbette seni dönülecek yere (Mekke’ye) döndürecektir…” (el-Kasas 28/85) ayetinde haber verilen durum yani Mekke şehrinin fethi bir süre sonra gerçekleşmiştir.

5. Peygamber efendimizin hadisi şerifinde “Yeryüzü önümde dürülmüş ve onun doğusu ile batısı bana gösterilmiştir. Ümmetimin hakimiyeti, bana dürülüp gösterildiği yerlere kadar ulaşacaktır” (Ebu Davud, “Fiten”, 1) buyurmuştur. Ki nitekim öyle olmuş ve İslam’ın hak sesi, bu dünyanın kuzeyine güneyine batısına doğusuna ulaşmıştır.

Kısaca haberi mucizi sınıfına giren konulardan bahsettik. Şüphesiz her Müslümanın imanı tamdır. Bu mucizeler ise imanımızın aslında ne kadar hak olduğunu gösteren delillerdir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. 1. maddede söylenen 40 Sual’dir. Çelebi Abdurrahman Fîraki yazmıştır. Sebil Yayınevi’nden temin edebilirsiniz çok güzeldir tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu