Kuran, TefsirSorularınız

Hümeze Suresi Hakkında Bilgi

Hocam Hümeze suresi hakkında bilgiler verir misiniz?

Hümeze Suresi Hakkında Bilgi: Hümeze Suresi adını, surenin birinci ayetinde geçmekte olan “hü¬meze” kelimesinden almaktadır. “Hümeze” kelimesinin anlamı ise şöyledir; “bir kimseyi çekiştirmek, arkasından ona zarar verecek kötü işler yapmak” gibi anlamlara gelmektedir. Hümeze suresinde ise bu tür kimseler kınanmıştır ve bu nedenle bu isim sureye verilmiştir.

Rivayet olunduğuna göre İbnu’l-Münzirin İbn İshak’tan rivayetine göre Ümeyye ibn Halef, Hazreti Peygamber Efendimizi gördüğünde çekiştirmiş ve cahilane hali ile  Efendimize zarar verebilmek maksadı ile alay etmiştir. Bu olayın üzerine Allah Teala bu büyük sureyi indirmiştir. Hümeze suresi, dolayısı ile ahlaki ve edebi konulardan bahseden surelerden biridir.  Mekke’de inmiştir ve 9 ayetten oluşmaktadır. Surenin Mushaftaki sırası 104, nüzul sırasına ise 32 dir.

Hümeze Surenin Temel Konuları 

  • İnsanları arkadan çekiştirenlerin hali.,
  • İnsanlar ile eğlenmenin ve alay etmenin ne kadar kötü olduğu.
  • Dünyaya ve dolayısı ile mal ve servetin faniliği.

Hümeze Surenin temel mesajları

  • İnsanları arkalarından çekiştirmek veya insanların gıyabında kötü şeyler konuşmak, İslam dininin yasakladığı kötü davranışlardandır.
  •  Mal ve serveti yaşamın merkezine koymanın ne kadar kötü olduğu zira dünya ve içindekilerinin fani ve değersiz olduğu.
  • Peygamber ile alayın Allah (c.c) ile alay olduğu. Bu değerli surede verilen mesajların başında gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu