Genel

Hocam Ülkemizdeki Suriyelilere Karşı Tavrımız Nasıl Olmalıdır?

Hocam ülkemizdeki Suriyelilere karşı tavrımız nasıl olmalıdır? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Değerli Ziyaretçimiz, Öncelikle Şunu iyi bilmeliyiz ki Suriyeliler bizim din kardeşlerimizdir. İnsanların nasıl ki  din kardeşlerine karşı hoş görülü ve sevgi dolu  olmaları gerekiyorsa bu Suriyeliler içinde aynı şekilde  geçerlidir bu kardeşlerimize de aynı hoşgörüyü ve sevgiyi göstermek zorundayız  .

Ayeti kerimede şöyle buyruluyor:  “Ey iman edenler, herhangi bir fâsık size bir haber getirecek olursa, onu iyice tahkik edin, doğruluğunu araştırın. Yoksa, gerçeği bilmeyerek, birtakım kimselere karşı fenalık edip sonra yaptığınıza pişman olursunuz.” (Hucurat, 49/6)

“Müminler sadece kardeştirler. O halde ihtilaf eden kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki O’nun merhametine nail olasınız.” (Hucurat, 49/10) 

Ayette buyrulduğu gibi müminler ancak kardeştir bunun farkında olmalı ve buna göre davranmalıyız .Suriyeli kardeşlerimiz bizim hem komşumuz hemde misafirlerimizdir.  Komşularımıza ve misafirlerimize nasıl davranıyorsak nasıl davranmamız gerekiyorsa  suriyeli kardeşlerimize de öyle hoşgörülü ve sevgiyle davranmalıyız.

Efendimiz (s.a.v) hadis-i şeriflerinde bu konu hakkında şöyle buyurmuşlardır. “Komşusunun aç olduğunu bildiği halde buna ihtimam göstermeden yatan bana iman etmiş değildir.” (Kenzu’l-Ummal, h.no: 24938)

“Nefsim kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, komşusu eza ve cefasından emin olmadığı kimse cennete giremez.” (Kenzu’l-Ummal, h. no: 748)

“Allah’a ve ahiret gününe iman eden komşusuna ikramda bulunsun. Allah’a ve ahirete iman eden misafirine ikramda bulunsun. Allah’a ve ahirete iman eden hayır söylesin veya sussun.” (Kenzu’l-Ummal, h. no: 25607)

Hadisi şeriflerdende anladiğimiz müslüman kardeşlerimize ikramda bulunmalıyız ve onlara asla eziyet etmemeliyiz ister surıyeli olsun ister başka bir memleketten olsun şunu hiçbir zaman unutmayalım ki bizler din kardeşiyiz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu