İslam Alimi

Hocam Kadının Dinini Yaşayışında Eşine Tabi Olması Gerekirmi?

Hocam evli bir kadının kendi dinini yaşayışında evli olduğu eşine tabi olması gerekir midir?

Değerli ziyaretçimiz, İbadetler açısından her insan kendi ibadeti ile mükelleftir yani sorumludur. Eş, eşin ibadetine göre yönlendirilmiş olmaz. Yalnızca namazlarda seferilik hükmünde kadın, erkeğin emrine uyarak seferilik yapabileceği için seferilikte ‘erkeğine bağlıdır.’ denmiştir. Bu konunun dışında da farz ibadetlerde kadını erkeğine bağlayan hiç bir durum olmamaktadır.

Nafile ibadetlerde ise erkeğin hukukunu korumaya yönelik bazı tevsiyeler bulunmaktadır.Evliliği alakadar eden ilkeleri belirlemede ise nikâh kıyılırkenki akit nasıl ise Şeriat’ın temel ilkelerine aykırı olmadıkça ona bağlı kalınır.

Bunun haricinde de belli bir mesele vukuunda, kimden fetva alınacaksa onun içtihadına tabi olmak gerekir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Aygul dedi ki:

    Hocam oncelikle merhaba men Azerbaycandan yaziram.Hocam benim sorularima cava verin ne olar.Siz bu sayita yerlestirin ben okuycam.Hocam men sizin sayitlarinizdan birinden bele bir sans duasi buldum.Summes sebila yesserahu.Hocam ben bu duayi her gun oxuyuram bilmek isteyirem .Dua boylemi yani sadece bukadarmi?Hocam bunu her is ucun oxumaq olar?Hocam men bunu turk sayitindan turkce yazmisam ve turkce oxuyuram bunu Azerice nece oxumaq olar?Hocam bu dua hakkinda genis bilgi rica ediyorum sizden noolur buna yer ayirin sayitinizda ben her an sizin bu sayitinizi izleyirem cox gozeldir.Lutfen sorularimin cevabini burda sorumunaltindan yazin gemail unvanima gondermenize gerek yok ben sizi her gun takib edirem oxuyacam.Cok tesekkur edirem hocam cox saqolun.

BİR YORUM YAZ