Dua

Hocam Duanın Kabul Olduğu An Diye Bir Şey Var mıdır? O An Ne Dua Edersek Kabul Olur mu?

Hocam duanın kabul olduğu an diye bir şey var diye duydum böyle bir şey var mıdır? O an ne dua edersek edelim kabul mü olur?

Değerli Ziyaretçimiz, Duanın kabul olunacağı vakit hakkında sağlam hadisler bulunmaktadır. Bir rivayet de  şöyle geçer:

“Geceleyin öyle bir zaman vardır ki, Müslüman bir kimse o zamana rastlayıp Allah’tan dünya ve ahirete dair hayırlı bir şey dilerse, Allah ona dilediğini verir. Bu her gece böyledir.” (Müslim, Müsâfirî  166, 167)

İnsanoğlunun yaratılma nedeni, Mevlay’a kulluk etmektir. Kulluğun en önemli bir işareti ise muhakkakki dua etmektir.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

Allahü teâlâ, seher vakti,“İstiğfar eden yok mu, onu mağfiret edeyim. İsteyen yok mu, istediğini vereyim, duasını kabul edeyim” buyurur. [Müslim]

Ayeti kerimede Allahü Teala şöyle buyrulmuştur:

“Duanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin ki” (Furkan, 25/77)

Bu ayetten anladığımız Allah, kullarının, gece gündüz kendisini zikretmesini, el açıp dünya ve ahiretleri için dua etmelerini  istemektedir.

“Rabbim, beni iki cihandada  bahtiyar et! Allah’ım, bana âfiyet ver! Mevlam, beni tuttuğum işte başarılı kıl!” diye yalvarmak çok güzel bir duadır.

“Cenâb-ı Hak duâda fazla ısrar edenleri sever.” (Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 1876)

Mübarek Cuma günü, Kadir gecesinde olduğu gibi, her gecenin de “duanın makbul” olacağı bir saatin olduğu belirtilmiş ve insanlar ibadete teşvik edilmiştir.

Duanın kabul saatinin gizli tutulmasıyla, bir taraftan insanlar her zaman ibadete yönelsinler diğer taraftan da “ben şu makbul vakitte dua ettim” deyip şımarmalarının önü alınmıştır.

Bu bilgiler ile birlikte sitemizde yer alan La havle ve la kuvvete duası ve anlamı başlıklı duayı okumanızı tavsiye ediyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu