İslam Alimi

Hocam Bir Erkek Hanımını Korumazsa Vebali Nedir?

Erkek Hanımına aylardır dokunmuyor konuşmuyor. Erkeğin annesi kadını istemiyor. Evi terk etmesini bekliyorlar ama kadın sabrediyor.Erkek kadını seviyor ama Annesi karısını istemediği için uzak davranıyor. Bu durumda kadın boşanmak isterse günah mıdır?

Değerli ziyaretçimiz. elbette Böyle bir evlilik olmaz olmamalı çok üzüldük. Umuyoruz ki anlattığınız yanlış olsun durum elbetteki çok zor Mevla yardımcınız olsun. İçinde bulunduğunuz bu durumdan sorumlu olan erkektir. Evli Bir Erkek, kendi annesini de üzmeden kırmadan kendi eşinin haklarını yerine getirmelidir.

Seviyor diyorsunuz ya Erkek için bu durumu eşine yaşatıyorsa bir erkek bu nasıl sevgi. Bu durumu yaşayan hanım Kardeşimize tavsiyem, eşi ile bir kere daha güzel ve tatlı dille konuşup rahatsız olduğunu artık dayanamadığını söyleyip evliliğe devam etmek istediğini söyleyip eşinden durumu düzeltmesini istesin.

Kendisine Hakkı verilmeyen, dışlanmış istenmeyen bir kadının boşanma isteğinde bulunması yanlış olmaz. Rabbimiz hiçbir kadını sömürmek yada mutsuz olması için bir erkeğe teslim etmemiştir.

Peygamber Efendimiz Veda Hutbesinde, kadınları, Allah’ın emanetleri olarak nitelemiş ve onları bu şekilde ümmetine emanet etmiştir:mıştır.

“Ey insanlar! Kadınların haklarını korumanızı ve bu konuda Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah emaneti olarak aldınız.
Onların iffet ve namuslarını Allah adına söz vererek helal edindiniz.
Sizin kadınlar üzerinde haklarınız, kadınlarınızın da sizin üzerinizde hakları vardır…”

Demek ki kadınlar, Allah’ın emaneti, herhangi bir kimsenin değil de O’nun emanetidir. Onlar emanettir bizlerin yanında, hem de Yüce Allah’ın emanetidir.

Elbette Emanete hıyanet edenler haindirler ve hesapları ahirette zor olacaktır.Kadın eşiyle konuştuktan sonrada bir neticeye varamaz ise kadın boşanmayı, gerekli görüşmeleri yapıp aile büyüklerini devreye soktuktan sonra isteyebilir gerçekleştirebilir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ