Genel

Hocam Bir Erkeğin Bayan Kuaförlüğü Yapması Caiz midir?

Hocam geçenlerde arkadaşlarla aramızda böyle bir tartışma oldu. Size sorum bir erkeğin bayan kuaförlüğü yapması caiz midir? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Değerli ziyaretçimiz, Kadının bedeni her yeri yabancı erkeğe haramdır. Bakması, tutması saçına temas etmesi de aynı şekilde haramdır. Elle dokunmak bakmaya göre daha da ağır bir haram olmaktadır. Kadının saçı ile bedeninin herhangi bir yeri, büyüklük küçüklük farkı bulunsa da avret olması yönünden farklı değildir.

Bu nedenden dolayı bir erkeğe kadın kuaförü olması helal olmamaktadır. Bu kadın kuaförlüğü işi mümin bir erkek için çirkin olan bir iştir. Kuaförlükten rızık kazanıp evlatlarına yedirmemelidir.

Bir erkek ve kadının nikahsız olarak ellerinin birbirine değmesi ve yalnız kalmaları asla caiz değildir. Kendisine Mahrem olmayan bir kadına bakmak haram olduğuna göre, onlara dokunmak veya tokalaşmak da kesinlikle haramdır. Peygamber efendimize (sav) biat eden kadınlar şöyle dediler:

Ey Allah’ın Resulü, biat ederken elimizi tutmadınız. Peygamber efendimiz  (sav) “Kadınların elini tutup tokalaşmam.” diye buyurdu. (Ahmed bin Hanbel, Nesâî, İbn Mâce).

Hazreti Aişe (ra) annemiz biat ile alakalı şöyle buyurmuştur: “Allah’a yemin ederim ki Resûlüllah’ın eli bir kadının eline dokunmadı. Sadece sözle onlardan biat aldı.” (Müslim ).

Peygamber Efendimiz (sav) başka bir hadisi şerifinde ise şöyle buyurmuştur:

“Sizden biriniz, başına iğne ile dürtülmesi kendisi için helâl olmayan bir kadına dokunmaktan daha hayırlıdır.”

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. Hocam nişanlım bana küstü konuşmuyor aramızdaki kırgınlık dargınlık geçsin diye hangi dualar edebilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu