OruçSorularınız

Hızır Orucu Nedir? Nasıl Tutulur?

Hızır orucu yaklaşıyor, bu oruç faziletli bir oruç olduğuna göre tutmak istiyorum.nasıl niyet edilir? Nasıl tutulur? Su içilir mi? Ve bu oruç nedir? Bu sorularımı cevaplarsanız sevinirim?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz Hızır orucu diye adlandırılmış olan oruç şubat ayının 13, 14 ve 15. günleri tutulan bir oruçtur. İslam kaynaklarımızda net olarak bu günlerde oruç tutma hakkında bir bilgi yer almamaktadır. Fakat bu oruç halk arasında tutulan bir oruç haline gelmiştir. Sonuç itibari ile oruç tutmak hayırlı bir ibadettir ve bazı günleri oruç tutmaya vesile etmekte bir mahsur yoktur.

Peki, Hızır orucu olarak adlandırılan oruç nasıl tuttulmalıdır? Bu sorunun cevabı çok net ve açıktır. Zira İslam dininde oruç ibadetinin nasıl yapılacağı açık bir şekilde ifade edilmiştir. Bu konu hakkında ise sitemizde yer alan Oruç nasıl tutulur? başlıklı konuya başvurabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu