Fıkıh

Hisse Senedi Alıp Satmak, Borsa caiz midir?

Günümüzde çokça duyduğumu Borsa, yani hisse senedi alıp satmak hakkında çeşitli sözler duymaktayız. Benim size sorum kısaca Borsa caiz midir, değil midir?

Cevap: Hisse Senedi, Borsa’nın 2 Farklı Yönü

Değerli ziyaretçimiz, insanının çokça konuştuğu ve maddi gücünü yatırdığı Borsa çokça duyduğumuz bir konudur. Ortaklık belgesi gibi gözüken hisse senetleri bir mal gibi alınmaya ve satılmaya başlanmıştır. Bu konuya iki açıdan bakmak gerekmektedir.

Borsa Konusunda Olması Gerekenler

  1. Helal dairesinde ticaret yapan bir şirkete ortak olmak gayesi ile alınan hisse senedi. Tabi ki bu hisse senedi dinen de caizdir. Burada asıl olan kar ve zarar ortaklığıdır.
  2. Diğeri ise bazı şirketlerin hisse senetlerinin değerinden çok gözükmesidir. Rant elde edebilmek için şirketler kurmaları veya şirketin dahi haberi olmadan şirket hisselerinin yapay yükseltilmesi veya düşürülmesidir. Burada ki dava bir şirkete ortak olmak, ticaret yapmak değildir. Daha çok kağıt üstünden zarara girmeden kazanç elde etmektir.

Örneğin hisse senedi almak sureti ile bir şirkete ortak oldunuz. Bu şirket ticaretini faiz, içki gibi dinen helal olmayan bir şekilde sürdürüyor. Tabi ki böyle bir şirket ile yapılan ortaklıkta caiz değildir.

Bir çok konuda olduğu gibi Borsada hisse senedi alıp satmak hakkında net bir şekilde caizdir demekte caiz değildir demekte doğru olmayacaktır. İslam dini çerçevesinde yapılan ticaret borsa üzerinden olsa dahi caizdir. Burada ki önemli nokta kişinin derdinin ticaret yapmak olmasıdır. Kar ve zararı ortak kabul etmek gerekmektedir. Peki bu noktada bizim ölçümüz ne olmalı ve dinen hisse senedi konusunda nelere dikkat etmeliyiz.

Hisse Senedi, Borsa Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İMKB’de hisse senedi alıp satmanın İslami kurallara uygun olup olmadığına, şu konulara uygun olup olmadığına bakarak kararı vereceğiz:

  1. Geliri faiz olan şirketlerin hisse senetlerini almak İslam alimlerinin ittifakı ile haramdır. Bunlara örnek olarak Banka ve tefecilik gibi işletmeleri örnek verebiliriz.
  2. Şer’an mütekavvim olmayan, yani alınıp satılması helal olmayan şeylerin üretim ve alım-satımını yapan şirketlerin hisse senedini almak da aynıdır. Şarap, bira vb. şeyler üreten kuruluşlar gibi…
  3. İslam dininde alınası ve satılması helal olmayan malları üretmekte olan şirketlere hisse senediyle ortak olmak da haramdır.
  4. Müslüman olmayan kişilerin sahip olduğu şirketlerden hisse senedi almak, haram değildir ancak mekruhtur.
  5. Alınan hissenin o şirketin yüzde kaçı olduğu alan kişi tarafından bilinmelidir.
  6. Olmayan bir şirketten hisse senedi alınamaz. Şirket mutlaka bir ticaret yapmalı ve bu ticaret İslam dini çerçevesinde olmalıdır.

Özetle, Borsa caiz midir, sorusunun cevabı haram olan borsa veya hisse senedi değildir. Önemli olan insanları haksız kazan uğruna olan bir ticareti harama çevirmemesidir. Dolayısı ile yukarıda bahsettiğimiz hususlara dikkat eden bir Müslüman bu kaidelere uyan bir şirkete karına ve zararına ortak olmak maksadı ile hisse senedi satın alarak ortak olabilir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu