İslam Alimi

Hidayet İle Kapısı Açılan Nurlar Bahçesinde Gezilen Huzur Duyulan Nur Olan Bahçe Hangisidir?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Âlemlerin Rabbi Allah’a sonsuz Hamd olsun, O’nun en büyük elçisi olan Hazreti Muhammed (s.a.v.)’a,ehli beytine ashabına ve onun yolunda gidenlere selamlar olsun

Müminlerin gönlünün Nuru, miracı bedenin ömrün şükrü özgürlüğü teslimiyetidir Nur Namaz. Hidayet ile kapısı açılan içinde nurlar bahçesinde gezilen huzur duyulan bir bahçedir nurdan Namaz. Namaz dikişi ile gönül’e yerleşen iman edep dikilir ise kıyamete kadar sökülmez. Nur Namaz dinin direğidir. Hayatın ömrün, mezarın ahiretin gönlün dilin… Direğidir. Buluğ çağına geldikten sonra Farz olan namaz ölüm anına kadar Müslüman olana farz’dır, huşu içinde kılmak hayata bakmak, iman Kur’an Gül kokan Nur Resul yolunda yürümektir.

Kâinata ne kendisini yaratan Yüce Allah’ın huzurunda acizliğini bilerek Yüce Allah’ın gücüne sığınmak teslim olmaktır, nur Namaz. Günde beş vakit nur abdest ile temizlenen günahlarından arına kulun kurtuluşudur Nur Namaz. Bizler çoğu zaman tembellik ve uyuşukluktan dünya sevgisini gönlümüze yerleştirmekten namaza yer kalmayınca “vaktim” yoktu, çalışmakta ibadet(ama çalışmakla namaz bir değil fikri uçmuş Müslüman) der es geçer gideriz. Hiç bir şeyin namazdan daha önemli olmadığını bilmez, eğlence laklak ile ömrümüzü namazsız geçiririz.Hidayet ile kapısı açılan nurlar bahçesinde gezilen huzur duyulan bahçe nur olan bahçe nur namaz‘ın nur bahçesidir, cennet kokan.

Namaz, müminler üzerinde vakitleri belirlenmiş bir farzdır.’ (Nisa Suresi, 103)

“Onlar namazlarında huşu içinde olanlardır” (Mü’minun Suresi, 2)

Ancak ‘(Öyle) Adamlar ki, ne ticaret, ne alış-veriş onları Allah’ı zikretmekten, dosdoğru namazı kılmaktan ve zekâtı vermekten ‘tutkuya kaptırıp alıkoymaz’ (Nur Suresi, 37)

“Onlar ibadet etmek için gece vakti yataklarından kalkar, Rablerinin azabından korkarak ve Rahmetini Ümit ederek O’na dua ederler. Kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeyden de bağışta bulunurlar.” (Secde, 32/16)

Yaz yağmurları nasıl ki toprağı neşelendirir canlandırır, Nur Namazda insan gönlünü her mevsim 24 saat neşelendirir, canlandırır huş verir, gülümsetir… Aynı hayat gibi aynı toprak gibi işlemek gerekir gönlü Namazla. Buğday başağı büyüyerek karnı açı doyurması için, insanın o başağı tırpana vermesi gerek, buğdayında tırpana boyun eğmesi gerekir… Namazsız gönül ömür harabedir, bülbüller konmaz bağına, güller açmaz çöl gibidir. Nur Namaz ile yeşertmek gerekir. Hayata ömre Ahirete umuttan bir pencere bir nurlu yol. Nurdan iklimlerden bahar esintilerine kapılmak, ebedi sonsuz âleme bilet kesmek almaktır Allah(c.c.) izni yardımı ile. Rabbim öylesine huşu içinde bir namaz kılmayı nasip etki, tertemiz olsun aklım izanım düşüncem fikrim zikrim ömrüm hayatım ahiretim. Korktuklarımız nur Namazla neşeye vuslata dönsün, Rahmetin ömrümüze damla damlasın nur secdede, gözümüzde değil gönlümüzde akan bir damla yaş cehennemi söndürsün teslimiyet ile yüce Rabbim. Sen her şeye kadirsin, hidayet senden merhamet ile af başarı senden Rabbim, sen beş vakit Nur namazı kılanlardan eyle Yüceler yücesi Rabbim Âmin.Selam ve dua ile kardeşlerim.

 


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. nukhet dedi ki:

    Allah razi olsun cok guzel anlatmissiniz nur namazimizi Allah kabul etsin…

    1. Mehmet Aluç dedi ki:

      Allah Razı olsun Nükhet kardeşim,güzel olan güzel anlatılmaz mı kardeşim,Rabbim cümlemizi güzellikleri gören ve onunla olanlardan eylesin, gönlü güzel kardeşim,selam ve dua ile kalın,Allah’a emanet olun kardeşim.

BİR YORUM YAZ