Genel

Hicri Kameri Aylar Hangileridir? Kameri Ayların İsimleri Nelerdir?

Bu konuda Hicri Kameri ayların hangileri olduğunu ve bunun yanı sıra bu ayların isimlerinin hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hicri Takvim Ne Demek?

Kamer kelimesi Arapça’da ay anlamına gelmektedir. Takvim tanımı içerisinde ise Kameri takvim kısaca ay takvimi anlamına gelmektedir. Kameri ayların isimleri sizinle bu yazıda paylaşmaktayız. Kameri aylara Arabi aylarda denmektedir.

Başka bir adı da Kameri takvim olan Hicri takvim Hazreti Ömer döneminde yani Hicretin 17. senesinde verilen ortak bir karar ile Hicretin vuku bulduğu sene Hicri Takvimin 1. senesi ve Muharrem ayı da Hicri takvimin ilk ayı olarak kabul edilmiştir. Dolayısı ile Muharrem ayının biri ise Hicri Kameri Takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir.

Hicri Takvim Hazreti Muhammed’in (s.a.v.) Milattan sonra 622 senesinde Mekke’den Medine’ye hicreti ile başlamıştır. Hicri takvimin bir diğer adıda Kameri takvimdir. Bu takvim ayın dünyanın etrafında dönüşüne göre hesaplanmaktadır. Bir yıl 12 aydan oluşmaktadır, bu ayların isimlerine aşağıda yer verilecektir. Kameri ayların her biri ortalama “29.5 gün” sürer ve bir Hicri yıl 354 günde tamamlanmaktadır. Hicri takvimde 6 tane 29 günden, 6 tane 30 günden oluşan 12 ay bulunmaktadır.

Bugün yaygın olarak kullanılan Miladi takvim yaklaşık 365 gün 5 saat 48 dakikadan oluşmaktadır. Bu nedenle Hicri yıl Miladi yıldan yaklaşık 10 gün 21 saat daha kısadır. Bu nedenle genel olarak kullandığımız Miladi takvime göre Ramazan ayı her sene on gün öne kaymaktadır.

Hicri Kameri Ayların Gün İsimleri

Hicri takvimin günlerini günümüzde kullandığımız gün adlarına denk düşen Pazardan gününden başlayarak şöyle sıralayabiliriz.

  1. Ahad
  2. İsneyn
  3. Sülasa
  4. Erbia
  5. Hamis
  6. Cuma
  7. Sebt

Hicri Kameri Ayların İsimleri Nelerdir?

12 aydan oluşan Kameri ayların isimleri şöyledir.

1. Muharrem Ayı

Muharrem ayı Kameri ayların birincisidir. Arap toplumu bu ayda savaşmayı yasakladıklarından bu aya muharrem ismi verilmiştir.

2. Safer Ayı

Safer ayı 2’inci aydır ve bu ay içerisinde bir kabile başka bir kabile ile savaşacak olsa Araplar o kabileleri cezalandırdıkları için bu ad verilmiştir. Sefer ayında Mekke halkı şehri boşaltarak yolculuğa çıktıkları için bu ismin verildiği de söylenmektedir

3. Rabiül-Evvel Ayı

Rabiül-Evvel Ayı Kameri ayların 3’üncü aydır.

4. Rabiül Ahir Ayı

Takip eder. Bu 2 aya rabi (buhar) denilmesinde ki sebep: Araplar bu aylarda develerini ot ve yeşilliklerinden faydalanması için salıvermelidir.

5. Cemaziyel Evvel Ayı

Bu ay 5’inci aydır ve CÜMADA’EL-ÛLA ismide verilmektedir.

6. Cemaziyel Ahir Ayı

Bu ay 6’ncı aydır ve “Cumadal Ahira” da denmektedir

7. Recep Ayı

Bu ay 3 ayların başı yani birincisidir.

Araplar bu ayda Yüce Mevlaya saygı gösterdikleri ve savaşı helal saymışlardır. Arap toplumunda kutsal sayılan diğer aylardan ayrı bir sırada bulunduğu için RECEBÜ`L-FERD(=TEK VE YALNIZ RECEP) de denmektedir. Diğer mukaddes sayılan aylar –sıra ile-Zü’lka’de, Zü’l-hicce, muharremdir.

8. Şaban Ayı

Şaban ayı 8’inci aydır. Mübarek Şaban ayı 3 ayların 2’inci ayıdır.

9. Ramazan Ayı

Ramazan ayı 9’uncu ay olup İslam aleminde oruç ibadetinin gerçekleştirildiği mübarek bir aydır.
Şiddetli sıcak günler ve şiddetli güneş vakaları bu ay içinde meydana geldiğinden bu aya(kızgın ve şiddetli sıcak demek olan) RAMAZAN adı verildiği nakil edilmiştir.

10. Şevval Ayı

Şevval ayı 10’uncu aydır.

11. Zülkade Ayı

Zülkade 11’inci aydır ve Araplar bu ayda oturur, sefere ve savaşa çıkmazlarmış.

12. Zülhicce Ayı

Zülhicce 12’nci aydır ve kameri yılının son ayıdır.

Özetle, Hicri Kameri Aylar hakkında bilgilere yer verdik. Ayrıca Bakınız: Hicri Takvim hakkında bilgi

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu