Ahiret

Hesap ve Sual

Bu konuda ahirette, başka bir değişle ölüm sonrasında olacak hesap ve sual konusunda özet bir şekilde faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz. İnsanoğlu işledikleri amellerinin yazılı olduğu defterlerini aldıktan yapmış oldukları şeylerin her detayına kadar yazılmış olduğunu gördükten sonra Allah tarafından hesaba çekileceklerdir. Hesap verme esnasında amel defterlerinin dışında, kişinin tüm azaları ve de yer yüzündeki şeylerde insanoğlunun yaptığı şeylere şahitlik edecektir.

Zerre miktarı hayır işleyen kişinin ecrini, kötülük işleyen kişininde cezasını göreceği ve de adaletsizliğin söz konusu dahi olmayacağı sorgu ve de hesap esnasında insanoğluna bu beş şey sorulacaktır:

1. Ömrünü nerelerde harcadığı,
2. Gençliğini nerde ne şekilde geçirdiği,
3. Malını mülkünü ne şekilde kazandığı,
4. Mal mülkünü nerelere harcadığı,
5. Bildiği amalleri işleyip işlemediği (Tirmizi, “Kıyamet”, 1).
Bazı hadislerde tüm insanoğlunun, vasıta olmaksızın Allah tarafından hesaba çekileceği, mümin kulların sorulara kolaylıkla cevap verirlerken, kafir olanların ise ince titiz bir şekilde sorgulanacakları bildirilmektedir.
(Buhari, “Rikak”, 49; “Mezalim”, 2; Müslim, “Zekat”, 20; “Cennet”, 18).

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu