İslam Alimi

Her Rekata Fatihadan Önce Euzu Besmele Çekmek Gerekir mi?

Her Rekata Fatihadan Önce Euzu Besmele Çekmek Gerekir mi? konusunda özet ve tatmin edici bir açıklama. Namaz kılarken Her Rekata Fatiha suresinden Önce Euzu Besmele Çekmek Gerekirmi? Dinen bu amelin hükmü nedir?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Namaz kılmaya başlanıldığı vakit ilk rekatta tekbir aldıktan sonra sübhaneke suresi okunur ve sonrasında euzu besmele yani “euzu billahimineş şeytanir racim bismillahir rahmanir rahim” demek gerekmektedir.

Bu amelin sünneti seniyeye yani peygamber Efendimizin sünnetine en uygun olanı yapmak için ilk rekatta euzu besmele çekmek gerekmektedir. Sonraki rekatlarda ise sadece fatiha suresinden önce sadece besmele çekmek gerekmektedir,yani ” bismillahir rahmanir rahim”denmelidir. Her rekatta euzu besmele çekmekte bir mahsur olmamakla birlikte peygamber efendimizin sünnetine uygun değildir.Bir müslümana yakışan şüphesiz sünneti seniyyeye en uygun olan şekilde davranmaktır ki bunda büyük hayırlar vardır.

Namazın başında ve her Fatihadan önce besmele çekilmesi hakkında şu ayeti delil olarak zikredebiliriz. Kur’an okuduğun zaman, kovulmuş şeytandan Allah’a sığın. (Nahl suresi 98. ayet )

Bilindiği üzere Fatiha suresi Kuranı Kerimden bir suredir. Buna göre Hanefi mezhebine göre ilk rekatta euzu ve besmele çekmek ve diğer rekatlarda da sadece besmele çekmek kuvvetli bir sünnettir. Şafi mezhebine göre ise, kıraatten önce her rekata “euzubillahimineşşadanirracim” gizlice demek ve ardından besmele çekmek sünnettir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. M.goksel dedi ki:

  Allah-u teala ve rasulüne itaat ediniz. Ayetini ne yapacaksınız???

 2. mehmet iman dedi ki:

  Admin 4 meshebe göre birtane sahih hadisi inkar eden kafir değilmidirki sen bir kafire fakihlere dil uzatmış ne belli imanı var diyen bu necise allahın selamı üzerine olsun diyorsun. Sünnette varmı hiç kafire allah selamı verildigi.

 3. HAKAN BÜYÜKSYNGUR dedi ki:

  ALLAH İÇİN FETVALAR'INIZA KAYNAK (HADİS YADA AYET ) DELİLİ GETİRİN İNSANLARI DOĞRU BİLGİLENDİRİN SELAM VE DUA İLE.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, isteğiniz üzere konu ile ilgili ayet ve fıkıh kitaplarında geçen bilgileri konuya ekledik. Faydalı olması dileği ile…

 4. sedat dedi ki:

  Teşekkür ederim.

 5. Hafız dedi ki:

  Ne saçma sapan şeyler paylaşmışsınız böyle… Ne demek sünneti hadisi icma fakihi hepsini sileceğiz!!!!
  Bilip bilmeden yorum yapmayın ya… İslam esasları dört şeyden oluşur
  Kitap(Kur'an) sünnet icma kıyas… Siz nasl bunları saymamaktan bahsediyorsunuz… Sünnete bakmıyorsan o zaman namazıda kuranda geçtiği gibi kıl!!!! Bakalım nasıl kılıyorsun..!!!!!!

 6. islamalimi dedi ki:

  Alıntı: Ecevit Tunç
  Fatiha 7 ayet ve 1. ayeti "Bismillahirahmanirahim" değilmidir?


  Değerli ziyaretçimiz sizi anlamak gerçekten güç. Konuyu iyi okur iseniz zaten her rekatta fatihadan önce besmele çekilmesi gerektiği yazmaktadır. "Savunma hazır Peygamberimiz öyle yapmış kim dedi? falan filan sahabeden duymuşlar falan kim filan" demişsiniz. Peki, siz böyle bir tavır takınırsanız size demezler mi siz böyle olmadığını nereden biliyorsunuz. Sizde bu aktardığınız bilgileri falan filandan mı aktarıyorsunuz. Lütfen dini konularda biraz ciddi bir dil ile konuşalım. Allah'ın selamı sizinde üzerinize olsun.

 7. Ecevit Tunç dedi ki:

  Fatiha 7 ayet ve 1. ayeti "Bismillahirahmanirahim" değilmidir? Neden değiştiriyorsunuz sünnet adı altında. Imamlarda Namazı kıldırırken Fatihayı okuyacaklarında 1.ayeti gizli devamını açıktan okuyor(her seferinde) Sure ne ise o okunmalıdır Neden değiştiriliyor. Bence hata yapılıyor. Savunma hazır Peygamberimiz oyle yapmış kim dedi? falan filan sahabeden duymuşlar falan kim filan kim kardeşim ondan duyduk o ondan duymuş şöyle sahih böyle sahih geçin bunları. Ayette ne diyor "kalplerinde gizli olanı da açıkta söylediklerini de BEN bilirim " diyor. Bu ayete rağmen Hadisleriin toplandığı kişilerin İMAN sahibi olduğunu kim bile bilir ağzı ile Allah'ı anar durur ama içinde küfüre düşmüş olabilir. Velhasıl sünnet hadis icma faki hepsini sileceğiz YALNIZ KURAN diyip onu akletmeye çalışmalıyız. Allah ilmimizi artırsın,Şüphesiz Allah işitendir, bilendir. Selam üzerinize olsun .

BİR YORUM YAZ