İslam Alimi

Her Nefis Ölümü Tadacaksa Hz. İsa Neden Ölmemiştir?

Her nefis ölümü tadacaktır Hazreti İsa ölmemiş ve Allah onu kendi yanına almış galiba yanlış bilmiyorsam bunu açıklayabilir misiniz?

Değerli ziyaretçimiz, bilindiği üzere Hazreti İsa’yı (a.s) kendi kavmi öldüldürmek niyetine girmiştir. Bu gören Yüce Mevla’mız Peygamberini korumuş ve Hazreti İsa (a.s) ihanet eden birini Hazreti İsa (a.a) kılığına sokmuştur ve Hazreti İsa’yı semaya yükseltmiştir. Tabi bu olayın yanı sıra Yüce Mevla’mızın böyle arzu etmesinde bizim bilmediğimiz bir çok hikmeti ilahi vardır. Bu hikmetleri tam mahiyeti ile ancak yüce Mevla’mız bilebilir.

Sorunuza cevap verecek olursak her nefis ölümü tadacaktır. Bahsi geçen ayeti kerime şu şekildedir:

2 – Diyanet İşleri: Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz. (Enbiya.35)

Hazreti İsa (a.s) göğe yükselmesi ise Hazreti İsa (a.s) ölümü tatmayacağı anlamına gelmemektedir. Zira bilindiği üzere kıyamete yakın bir dönemde Hazreti İsa yer yüzüne inecektir ve insanları son peygamber olan Hazreti Muhammed (s.a.v) getirmiş olduğu İslam dinine davet edecektir. Bu konu ile ilgili hadis i şerif ise şöyledir:

“Vallahi Meryem oğlu (Hz. İsa Aleyhisselam), …hacc yapmak veya umre yapmak yahut da her ikisini de yapmak için icabet edecektir.”(Müslim, Hacc: 216, 1252)

“Kıyamet, on alamet görülmedikçe kopmaz: Duman, Deccal, Dabbetu’l arz, Güneş’in batıdan doğması, İsa’nın yeryüzüne inmesi…” (Rudani, Büyük Hadis Külliyatı, 5. cilt, s. 362)

Özetle, Hazreti İsa (a.s) her kul gibi yeryüze inecek insanlığa hakikati gösterecek ve eceli ile hakkın rahmetine kavuşacaktır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ