NikahSorularınız

Her İnsan Kardeş Değil mi? Süt Kardeşle Neden Evlenemiyoruz?

Beni yanlış anlamayın ama mantıken sizlere bir şey soracağım biz hepimiz Hz. Adem ve Hz. Havva’dan olmayız yani hepimiz kardeşiz hepimiz birbirimize haramız dinimiz bunu söylüyor ve bize anlatılanda şu ki bizler Adem ve Havva’dan olan çocukların birleşmesiyle çoğalmışız. Buna rağmen hala daha neyin sütünden veya kardeşliğinden bahsediyoruz eğer süt kardeşliği doğruysa bugün herkes evlendiği eşinden boşansın çünkü hepimiz birer anne ve babadan olduk yani Adem ve Havvadan biri bana süt kardeşlerin neden evlenemediğini açıklasın bu durumu.

“Ey İnsanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve aynı nefisten eşini yaratan ve bu ikisinden pek çok erkek ve kadın meydana getiren Rabbinize hürmetsizlikten sakının…” (Nisa, 5/1)

Değerli ziyaretçimiz, dediklerinizin doğruluğu aslında onların doğru olduğunu göstermez. Çünkü söylediğimiz bir doğruya biz eğri bir yön veririrsek aslında doğruyu bile yanlış söylemiş oluruz.

  • Öncelikle bilmeliyiz ki Hazreti Havva bir anneden doğmamıştır.
  • Yaptığı her doğumda bir erkek ve bir kız dünyaya gelmiştir.
  • Bununla birlikte aynı doğumdan olan iki çocuk asla birbirleriyle evlenmemiştir.

Sadece bu özellikler ile Hazreti Havva ile onun doğurmuş olduğu bir çocuğu biyolojik, psikolojik (veya aklınıza ne gelirse o) açıdan bir tutmak yanlış olacaktır.

Dolayısı ile Hazreti Havva’nın her doğumu bambaşka iki kadının yaptığı doğum gibidir. Bu Yüce Mevla’mızın bir hikmetidir. Şunu unutmayalım ki Hazreti Adem bir Peygamberdir ve aynı doğumdan olan kardeşleri evlendirmemesi ona Yüce Mevla’mızdan verilmiş bir emirdir.

Biz kendini çok akıllı sayan Ademoğlu pek çok zaman bu emir ifadesini unutuyoruz. Zira her konunun Yüce Mevla’mız katında bir açıklaması şüphesiz vardır. Ancak emir alan bir insan önce Yüce Yaratıcısının emrini kayıtsız ve şartsız yerine getirmeli sonra aklı eriyor ise daha doğrusu aklının erdiği kadar verilen emrin hikmetini anlamaya çalışmalıdır.

Özetle, Hazreti Adem döneminde Yüce Mevla’mızın emri bu şekilde idi daha sonra ise İslam dininde kardeşleri ve süt kardeşlerin evlenmesini yasaklaması yönündedir. Bir kula yakışan ise Ya Rabbi senin emrin benim başımın tacıdır demesi ve öz kardeşi veya süt kardeşi ile evlenmemesidir. Bizler bu ve bu gibi konulara bunu benim aklım almıyor, bu benim istediklerime ters der isek bizler kul hatta insan olamayız. Zira insan olmak insanın dünyaya gelişine vesile olan Hazreti Adem ile Hazreti Havva’yı hiç yoktan var eden Yüce Mevla’mıza iman etmek ile mümkündür.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Erkek arkadaşımla bir birimizi çok seviyoruz evlenmek kararı aldık fakat ailem bir hocaya gitmişler hoca evlenirse çocuk ölecek demiş.bu ne kadar doğrudur? gerçekden evlenmemel imiyim? Lütfen cevaplarsanız sevinirim

    1. Gaybı ancak Yüce Mevla’mız bilebilir itibar etmeyiniz. Yalnızca Yüce Mevla’mızdan isteyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu