Sorularınız

Her Dilenciye Sadaka Verilir mi?

Salamün Aleyküm, Hocam dilenciler sadaka isteyince Allah rızası için istiyorlar ama onlara parayı verdiğimiz zaman bizlere bir dua bile etmiyorlar. Allah razı olsun bile demiyorlar. Zaten bizler Allah rızası için onlara veriyoruz onlar ki para avuçlarına geçtiği gibi hemen diğer bir kişiye yalvarıyorlar. Hocam inanın bu durum her 10 dilencinin 9’unda böyledir. Ben de Allah rızası için dedikleri zaman dayanamıyorum çıkarıp veriyorum inanın ne bir dua alıyorum ne de bir Allah razı olsun. İşte bu noktada insanı çileden çıkarıyorlar ve milleti bezdirip gerçekten ihtiyacı olan insanların önüne geçmiş oluyorlar. Gerçi önemli olan niyetimiz ama onların da içten bir şekilde Allah razı olsun demesini beklerken öyle bir şey işitemiyoruz. Hocam bu durumda bize nasıl bir sevap yazılır. Allah sizlerden razı olsun Hocam saygılar…

Her dilenciye sadaka verilir mi? Sorusunun cevabı

Aleyküm selam, değerli ziyaretçimiz, tabi ki bahsettiğiniz konularda haklısınız. İslam dini asla Mevla’dan gayrısından dilenmeyi veya dilenmeye teşvik edecek şeyleri yapmayı uygun görmemektedir. Fakat bununla birlikte dinimiz bizlere yadıma muhtaç olan insanları asla görmezden gelmemeyi de öğretmektedir. Peygamber Efendimizin komşusu açken tok yatan bizden değildir buyurmuştur. İlgili hadis i şerif şöyledir:

“Komşusu açken tok yatan kimse bizden değildir.” (Hâkim, II, 15; Heysemî, VIII, 167)

Dolayısı ile yardıma muhtaç olanlara yardım etmeliyiz ve hatta bu yardımı onlar bizden istemedin yapmalıyız. Bunu yapan her Müslüman, Müslüman oluşunun bir gereği olarak yapmaktadır. Şu da var ki samimi bir Müslüman aksi bir şekilde istese dahi davranamaz. Sizin bu durumdan rahatsız olduğunuz halde dilencilere yardım yapmanız gibi. Tabi ki bu konuda sizinde bahsettiğiniz gibi niyette çok önemlidir.

Dilencilere Sadaka Olarak Para Vermek

Örneğin bu konuda şöyle bir mevzu vardır. Peygamber Efendimiz yanına yardım için gelen bir kimseye bir miktar maddi yardım etmektense o günün şartlarında geçimini sağlayabileceği bir iş öğretir. Böylece o kimse sadece bir gün karnını doyurmak yerine her gün doyuracak bir hale gelir. Bu örnekten de anlıyoruz ki asıl yardım halk arasında da söylendiği gibi,“balık vermek değil, balık tutmayı öğrenmektedir”.

Dolayısı ile çevremizdeki dilenci ve benzeri insanlara yardımı nasıl yapacağımıza biz karar vermeliyiz. Kimisi dilenmeyi meslek haline getirmiştir. Bu gibi kimselere yardım etmek aslında o insanlara yapılan bir kötülük olabilir, bu nedenle dikkatli olmalıyız. Bununla birlikte gözümüz ve kulağımız daima açık olmalı ve çevremizde ki muhtaç insanlara duyarlı olmalıyız ki bu insanlar bazen bizim dilenci olarak adlandırdığımız insanların içinden biride olabilir. Son olarak şunu da belirtelim ki bir çok İslam alimi kapıya gelin geri çevirmemeyi ve azda olsa bir şeyler vermeyi tavsiye etmektedir. Bu noktayı da belirtmeden konumuzu sonlandırmak istemedik. Özetle, bu konuda karar verecek olan sizin iman dolu gönlünüzdür. Her Müslüman her konuda olması gerektiği gibi dilencilere para verme konusunda da hem akıllı ve hemde merhametli olmalıdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Bir dilenciye sabit para verdim, bir gün ona daha az para verdim ve beni lanetledi.Ona para vermeyi bıraktım, bu günah mı

  2. ocak ayında çöp karıştıran bir çocuk gördüm. elleri donmuş hohlayarak ellerini ısıtmaya çalışıyordu. o kadar üzüldüm ki. dilenen çocuklar olunca insanın vicdanı el vermiyor özellikle kış aylarında üstlerinde incecik kıyafetlerle dileniyorlar. bende kendimce bir fikir edindim allah kabul etsin inşallah. 2 eldiven alıp önüme çıkan dilenci çocuğa verdim. ve kendimce başka bir çözüm buldum. dilenciye para vermektense 2 döner dürüm tarzı şeyler alıp ellerine veriyorum. karınlarını doyurmaları daha cazip geliyor bana. çünkü duyuyoruz bazıları meslek haline getirip o topladıkları paraları nereye harcadıkları belli değil.

  3. Hocam ben 15 yaşındayım cebimde 3 tl vardı okul çıkışı döner almaya gidiyordum ama yolda 2 tane dilenci gördüm suriyeli kadınlardı kucaklarında bebekleri vardı bebeklerini görünce üzüldüm ve dönerimi onlara verdim.Açıkcası çok aç olurum okul çıkışları ama ona rağmen yemeğimi verdim acaba Allah(c.c) razı olmuşmudur ?

    1. Tabi ki Mevla rızası olmuştur. Mevla’mız hayrınızı kabul eylesin.Bir iyilik gönlünüzden geçiyorsa yapmaktan geri durmayın. Ancak istismar edilmekteden devamlı kaçının. Bu ince bir çizgidir. Bu çizgiyi kalbinizin sesine kulak vererek siz belirlemelisiniz.

  4. Merhaba hocam ben ticaretle uğraşıyor benim iş yerime hemen hemen her gün dilenci geliyor eskiden hiç boş göndermiyordum ama arkası kesilmiyor müşterileri rahatsız ediyorlar şimdi dışarı çıkartmak zorunda kalıyorum bunun günahı varmıdır

    1. İslam alimi kapıya geleni geri çevirmemeyi ve azda olsa bir şeyler vermeyi tavsiye etmektedir. Bu konuda karar verecek olan sizin iman dolu gönlünüzdür. Her Müslüman her konuda olması gerektiği gibi dilencilere para verme konusunda da hem akıllı ve hemde merhametli olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu