Kurban

Hediye (Hibe) Edilen Hayvan Adak veya Kurban Olur mu?

Ben hamileyken sağ sağlim doğsun bir tane koyun kesceğim dedim ve kesceğim şimdi ama kaynatamın koyunu var onu verdi adağınızı kesin diye olur mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle Yüce Mevla’mız çocuğunuzu Rabbine hayırlı bir kul, Peygamberine hayırlı bir ümmet ve anne babasına hayırlı bir evlat eylesin. Kaynatanızın yaptığı ise çok hayırlı bir hayırdır. Böyle akrabaları kadir ve kıymeti her zaman bilinmelidir. Kurban bayramında kesilen kurban veya çeşitli nedenlerden dolayı kesinlen adaklar bize hediye (Hibe) edilmiş olabilir. Bunda herhangi bir mahsur yoktur.

Bu nedenle size hediye (Hibe) edilen hayvanı gönül rahatlığıyla adak olarak kesebilir ve verdiğiniz adağı yerine getirebilirsiniz. Siz bununla birlikte Yüce Mevla’mıza iki kere şükretmelisiniz. Hem çocuğunuz olduğu için, hemde Yüce Mevla’mızın adağınızı almadan size ulaştırdığı için.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Diyanetin alo fetva hattini arayıp sordum. Orada ki hoca önemli olan senin alıp kesmendir hediye edilen hayvan kurban hükmünde değildir. Hediye eden kişi sevap kazanmış olur.Eger durumunuz yoksa zaten kesmemenizde mahsuru yok diye beyan etti. Bende sembolik olarak ücret veripte alsam dedim oda o olabilir dedi.
    Bu durum kafamı karistirdi.
    Dayım hayvancılıkla uğraşıyor ve gel istediğin hayvani al kes hediyem olsun dedi. Fakat tereddutteyim.

    1. Bu hayvanı kesmeniz bir hediyeyi Allah rızası için kesmeniz olur. Dolayısı ile kurban yerine geçmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu