İslam Alimi

Hazreti Musa İle İmam-ı Gazali Arasın Geçen Konuşma

Bu konuşmanın Peygamber Efendimiz Miraçta Hazreti Musa ile görüştüğü vakit imam ı Gazali’yi çağırarak Hazreti Musa ile görüşmesiyle olduğunu söyleyen eserlerde bulunmaktadır. Ancak bir çok sağlam kaynağın ortak görüşüne göre bu olay Miraçta olmamıştır. Bu hadise Şeyh Ebu’l-Hasan eş-Şazelî hazretlerinin gördüğü bir rüya olduğu belirtilmektedir. Bu rüya ise şu şekilde anlatılmıştır:

“Ben bir gün Mescid-i Aksa’da uyumaya daldım ve rüyada Mescidin haricinde haremin ortasında bir tahtın kurulduğunu gördüm. Hazreti Peygamber tek başına tahtın üzerinde oturmuştu. Orada Hazreti Musa, İbrahim, İsa ve Nuh’ da bulunmaktaydı. İlk önce; Hazreti Musa şöyle dedi:

“Ümmetimin alimleri İsrail oğullarına gelen peygamberler gibidir” buyuruyorsunuz. Onlardan birini bize gösterir misiniz? dedi. Peygamber efendimiz, “İşte şu!” diyerek İmama Gazali’yi çağırdı.

Hazreti Musa İle İmam-ı Gazali’nin Konuşması

Hazreti Musa İmam ı Gazali’ye şöyle dedi:
– Senin adın ne?
– Muhammed bin Muhammed bin Muhammed Gazali..
– Ben bir şeyi sordum sen on şeyle cevap verdin; oysa cevabın soruya mutabık olması gerekir.
– Efendim, bu itirazın senin için de geçerlidir. Allah sana “Elindeki nedir?” diye sorduğunda, bunun cevabı sadece “bu asamdır” şeklinde olması gerekirken, “O benim asamdır. Ona dayanır ve onunla davarlarıma yaprak silkelerim. Ayrıca onunla daha pek çok ihtiyacımı gideririm.” (Tâhâ, 20/18) demiştiniz. Öyle değil mi?
– Evet öyle demiştim.
– Maksadınız Allahü teâlâ ile daha fazla konuşmak değil miydi?
– Evet.
– Ben de sizin gibi ulülazm büyük bir peygamberi bulmuşken konuşmayı uzatmak için dedelerimin de ismini söyledim.

Hazreti Musa, Peygamber efendimiz (s.a.v), “Şimdi anlaşıldı, gerçekten de senin ümmetinin âlimleri Beni İsrailin peygamberleri gibi imiş.” der.. (bk. Busrevî, Ruhu’l-Beyan, Bakara, 2/143. ayetin tefsiri/ 1/249)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ