AkaidSorularınız

Hayırlısı Böyleymiş İfadesini Açıklar mısınız?

Her işte bir hayır olduğunu hemen hemen her sorunun cevabında söylüyorsunuz. Ancak ben bunu anlamakta zorlanıyorum. Geçmişte yaptığımız bir hata yüzünden birini üzdüysek şimdi onunla Mutlu Mesut olacakken şimdi mutsuzsak bunda da Bir hayır mı vardır? Her zaman ne olursa olsun olacakların içinden en iyisi mi olmuştur? Lütfen ayrıntılı bir şekilde cevap verirseniz çok sevinirim.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, şunu unutmayın ki her işte bir hayır vardır ve Yüce Mevla’mız bizlere her şeyin hayırlısını nasip etmektedir. Bazen biz kendi yaptıklarımız ile bu hayrı geri çevirebilmekteyiz. Ancak var olan her şey hayırla var olduğu için biz bu hayrı geri tepsekte bu hayır dönüp dolaşıp bizi bulacaktır. Bu nedenle İslam dininde başa gelen kötü olaylar için dahi bu şerde de mutlaka bir hayır vardır denilmektedir.

Nitekim bu böyledir. Eğer geçmişte üzdüğünüz kimseden helallik alır ve bu olaydan bir ders çıkarır ve tövbe ederseniz, sizde kendi hayatınızda bunun dahi sizin için hayırlı olacağını göreceksiniz. Tabi hayır size dönerken bazen aynı kişi ile dönmeyebilir veya dönebilir. Bu yüce Mevla’mızın taktiridir. Sonuç olarak siz hayra kavuşursunuz. Ancak unutmayın ki bizim istediklerimiz bizim için hayırlı değildir. Sadece Yüce Mevla’mızın bizim için istedikleri hayırdır. Bu nedenle Mevla’mızdan gelene teslim olmalı ve sabır göstermeliyiz. Bunu yaptığımız taktirde aslında başımıza gelen şeylerin bizim için ne kadar hayırlı olduğunu göreceğiz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Merhabalar,
  8 sene önce ilk erkek arkadaşım zorla birlikte oldu. Daha sonra sırf o benimle evlensin namusum temizlensin diye saçma sapan büyüler yaptırdım ve bir sürü para harcadım. Daha sonra kendime geldiğimde allaha dua ettim ve tövbe eetim karşıma birisi çıktı 6 sene boyunca konuştuk ama bu büyük yaptığımız hatayı onunla da evleneceğim diye devam ettirdim. geçen sene sözlendik bu kişiyle fakat beni sevmeyen bir teyzesi vardı ve bu kişi biz ayrılalım diye söz günümüzde evimize yapışkan şeyler sürüp cevizler vs. koymuş ve benim tamamen akıl saglıgımı kaybetmem için birsürü şey yaptırmış. biz ayrıldık 4 ay sonra aradan 7 ay geçti ben kendime geldim canımı onlar vermedi niye bu kadar harap ediyorum diye 2 gün sonra kuzenim arkadaşıyla konuşmaya başladık. ve sevgili olduk 2. gün ben bu çocugun günahına girmemek için durumu anlattım kabul etmedi baktım kaybedicem şaka olduğunu söyledim. Ve kesinlikle kabul edemem güvenim sarıldı diyerek ayrıldı 10 gün geçti bugün mesaj attım kesinlikle dinlemek duymak istemiyorum birdaha bana mesaj atma dedi.

  Ve bu kişi benim yıllardır hayalini kurduğum ve benimle her konuda aynı düşünceye sahip olan kişiydi ilk defa birisiyle bu kadar uyumlu olduğumu ve mutlu olduğumu anladım.

  Şuan çok kötü durumdayım bi tarftan da allahım hayırlısı buymuş diyorum bir taraftan da keşke hiç söylemeseydim diye kenime nalet okuyorum. Artık ne yapacağımı bilmiyorum.

 2. merhaba ben evleneceğim insanın bir yalancı olduğunu öğrendim. Herşeyinin yalan olduğunu beni ve ailemi kandırdığını öğrendim. Ve bir anda ortadan kayboldu ailesi anlattı herşeyin doğrusunu ama onlara da ben inanamıyorum içimde bir güvensizlik var. Herşeyi çok farklı gösterdiler ama çok farklı çıktı. Benden birde para almıştı onu da vermedı. Ben hakkimi helal etmiyorum. Gunaha girer miyim. Bu durumda benim ne yapmam gerekiyor. Kabul edemiyorum yaptığını. Pişman olması için hep dua ediyorum. Bir hocayla gorustm bana sana muska yapılmış dedi kısmetin kapansın diye olmayacak seyler yaşa diye dedi. Sonra bozmak için birşeyler istedi ama ben korkuyorum öyle şeylere bulaşmak istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım

  1. Bu konuya kesin bir çizgi çekmeli ve hayatınıza devam etmelisiniz. Bu zor bir durum ancak baş edilmez bir durum değil. İsterseniz hakkınızı helal etmeye bilirsiniz. Zira bu kimse sizin çok büyük hakkınıza girmiştir. Mevla’mızın rahmetiyle daha erkenden gerçekleri görmeniz çok iyi olmuş.

 3. Nişanlım her şeyin en ucuz en kötüsünü layık görüyor istedim gelinliği bile almıyor gelin arabası bile en kötüsü ben iyi şeyler haketmiyor muyum neden böyle kaderim mi böyle bazılarının her istediği oluyor?

  1. Bunun nedenini bilmiyoruz. Belki nişanlınızın durumu olmayabilir. Bu konuda önemli olan nişanlınız iyi birimi ve sizi seviyormu?

 4. Nişanlandım ama şimdi bir soğukluk oluyor konuşmak görüşmek istemiyorum vesvese geliyor sürekli ne yapacağım ayrılmalı mıyım yardım edin?

  1. Isınmanızda tabi önemlidir. Ancak bu şeytanın vesveseside olabilmektedir. Bu nedenle aklınız ile hareket edin ve nişanlınızın gerçekten olumsuz bir tarafı varmı iyi bir insan değil mi bunu düşünün. Eğer geçekten iyi bir insan olmadığını düşünürseniz nişanınızı bir an önce bitirmenizde fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu